Kontrowersyjna unijna dyrektywa

Środa, 10 marca 2004 (23:00)

Bruksela upraszcza formalności dt. osiedlanie się na terytorium krajów UE obywateli innych państw Wspólnoty. Nowa unijna dyrektywa budzi jednak kontrowersje. Kilka państw, w tym Polska, obawiało się że UE wymusi przez to legalizację małżeństw homoseksualnych.

Chodzi o taką sytuację, gdy małżeństwo homoseksualistów z Holandii chce zamieszkać na stałe w Polsce. Jedna osoba dostaje prawo pobytu i chce sprowadzić swojego partnera.

Sprawy jednoznacznie nie rozstrzygnięto. Ustawa przewiduje, że państwa, które uznają małżeństwa tej samej płci powinny uznać takie związki także z innego kraju. Nie będzie jednak tego obowiązku dla państwa, które – jak np. Polska – nie akceptuje małżeństw homoseksualnych.

Nowe unijne prawo mówi jedynie, że władze powinny ułatwić osiedlanie się partnerom pozostającym w trwałym związku, ale nie muszą tego robić. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyznają, że kwestia wyjaśni się, jeśli ktoś poskarży się do trybunału sprawiedliwości i ten wyda orzeczenie interpretujące niejasne zapisy ustawy.

23:00

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

-