Koniec ze sprzedażą "kopciuchów" w internecie

Poniedziałek, 11 marca 2019 (09:40)

Rusza wielkie internetowe "polowanie" na kopciuchy, czyli stare piece i kotły do ogrzewania domów, które najmocniej zatruwają środowisko. Od dziś od północy obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm emisyjnych.

Problem w tym, że w internecie, głównie na portalach aukcyjnych takich jak jak Allegro i ogłoszeniowych jak OLX, można znaleźć ogłoszenia ws. sprzedaży "zakazanych" kotłów. Rząd chce tego zabronić.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - pilotujące walkę ze smogiem - zawarło już umowę z  największymi internetowymi serwisami aukcyjnymi, na mocy której będą one wyrzucać ze swojego systemu ogłoszenia o sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm. Jeszcze dziś zaproszenie do podpisania takiego porozumienia, mają otrzymać właściciele największych polskich portali ogłoszeniowych.

Niestety nie daje to  stuprocentowej gwarancji zablokowania handlu starymi kotłami. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prosi, by każda osoba, która zobaczy takie ogłoszenie, informowała o tym urzędników.

Najlepiej wysłać takie informacje do  Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów albo mailowo do ministerstwa pod adres: czystepowietrze@mpit.gov.pl

Od dziś od północy, obowiązuje rozporządzenie likwidujące możliwość sprzedawania "kopciuchów" pod szyldem "kotłów na biomasę niedrzewną" i "urządzeń wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej".

Teraz zadaniem UOKiK oraz Inspekcji Handlowej jest pilnowanie tego, żeby takie urządzenia nie trafiały na rynek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Krzysztof Berenda

Urszula Gwiazda