Koniec z tankowaniem benzyny. Auta na wodór wjadą do Polski

Piątek, 8 września 2017 (06:19)

Toyota zamierza postawić w Polsce pierwszą stację tankowania aut wodorem. Z kim? Kandydatów jest czterech, wszyscy państwowi - czytamy w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Japoński koncern motoryzacyjny stawia na auta napędzane wodorem. W przyszłym roku chce postawić pierwszą w naszym kraju stację do ładowania aut tym paliwem.

Rozmawiamy o tym z potencjalnymi partnerami. Dajemy sobie na to kilkanaście miesięcy - mówi Andrzej Szałek, ekspert nowych technologii w Toyota Motor Poland.

We Wrocławiu powstanie wypożyczalnia elektrycznych aut

200 elektrycznych samochodów wyjedzie wiosną przyszłego roku na ulice Wrocławia. Miasto podpisało umowę na budowę sieci wypożyczalni takich aut. Przejazd kosztować będzie prawdopodobnie złotówkę za każdą minutę spędzoną w aucie. Samochód wypożyczymy za pomocą telefonu komórkowego. czytaj więcej

Koncern nie ujawnia, z kim o tym rozmawia, ale lista potencjalnych kandydatów nie jest długa. Plany rozwoju w obszarze wodoru mają cztery polskie firmy, kontrolowane przez skarb państwa: paliwowe Orlen i Lotos, chemiczne Azoty i energetyczny Tauron - informuje dziennik.

O wodorze dyskutowano w trakcie jednego z paneli XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

W Polsce Toyota chce wejść na wodorową ścieżkę, ale wolałaby zrobić to przy wsparciu władz: krajowych lub samorządowych. Na razie jednak rządowy plan elektro mobilności koncentruje się na samochodach elektrycznych. To dla tej technologii projektowane są instrumenty wsparcia.

Michał Kurtyka, wiceminister energii odpowiedzialny m.in. za innowacje, jest jednak otwarty na nowe pomysły. Jak powiedział: "Wodór to obiecujące paliwo i nie jest w opozycji do technologii elektrycznej".

(adap)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska