Koniec szlabanów na odcinkach autostrad A2 i A4?

Piątek, 25 września (12:52)

"Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 roku" - poinformował resort finansów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll.

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował na konferencji prasowej, że resort wraz z Krajową Administracją Skarbową (KAS) przygotuje nowoczesne rozwiązanie, które "nie będzie nikogo wykluczać". Dodał, że za przejazd autostradami będzie można rozliczyć się za pomocą aplikacji bądź kupując bilet autostradowy.

Szefowa Krajowej Administracji Sądowej Magdalena Rzeczkowska poinformowała z kolei, że system ma zacząć być wdrażany w pierwszym kwartale 2021 r. 1 lipca 2021 roku przestanie funkcjonować stary system poboru opłat.

Ministerstwo wyjaśniło, że ze względu na wiążące umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zakończenia poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to czwarty kwartał 2021 r. 

Do tej pory manualnie

Od 1 lipca to Krajowa Administracja Skarbowa odpowiada za pobór należności za przejazd autostradą na dwóch odcinkach autostrad Konin-Stryków oraz Wrocław-Sośnica. Opłaty są pobierane tam w sposób manualny z wykorzystaniem bramek lub elektronicznie przy użyciu urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej.

Na A4 drożej od października. Ile zapłacą kierowcy?

Kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków - Katowice. Podwyżki obejmą pojazdy z kategorii pierwszej, czyli przede wszystkim samochody osobowe. Podróże będą kosztowały więcej, ale nie we wszystkich przypadkach. czytaj więcej


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Katarzyna Wójcik

RMF/PAP