Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych żąda zmiany prawa, aby mieć dostęp do tajnych dokumentów służb. To pokłosie sporu , o którym w czwartek pierwszy poinformował RMF FM.

Wczoraj szef CBA Mariusz Kamiński odmówił ujawnienia posłom tajnej instrukcji operacyjnej. Janusz Zemke z SLD twierdził, że docierają do niego sygnały, jakoby CBA stosowało szantaż przy pozyskiwaniu tajnych współpracowników. Kamiński stanowczo zaprzeczył.

Jeżeli zmiana w prawie nie nastąpi, to posłowie opozycji zagrożą bojkotem prac Komisji – takie słowa usłyszał reporter RMF FM Przemysław Marzec od Marka Biernackiego i Janusza Zemke, który nazywa kierowaną przez siebie komisję fasadową. To nie ma sensu dlatego, że nie otrzymujemy materiału, które stanowią istotę działania służb, więc po jakiego diabła mam robić wrażenie, że parlament może rzeczywiście skontrolować to, co się w służbach dzieje - mówi Zemke.

Biorąc pod uwagę, że Komisja od miesięcy bezskutecznie domaga się uprawnień śledczych, można śmiało powiedzieć, że dostępu do tajnych instrukcji również nie otrzyma.