Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych dostaną od 1 kwietnia średnio 150 zł brutto podwyżki. To wynik porozumienia z zarządem spółki. Jak poinformował szef kolejarskiej Solidarności, Henryk Grymel, oznacza to, że w sumie pensje razem z pochodnymi wzrosną średnio o ok. 250 zł brutto.

Koniec kolejarskiej blokady torów

Związkowcy z PKP Polskie Linie Kolejowe na dwie godziny zablokowali ruch pociągów na dworcu PKP Gdańsk Główny, Centralną Magistralę Kolejową we Włoszczowie oraz tory w Motyczu pod Lublinem. Domagali się podwyżek. Związkowcy żądają po 150 zł, zarząd PKP PLK zgadza się na wzrost płac o 106 zł. czytaj więcej

Na początku żądaliśmy podwyżek pensji zasadniczych o 200 zł od stycznia, ale i to porozumienie uważamy za sukces. W obecnej sytuacji nie mogliśmy wywalczyć większych podwyżek. Jestem przekonany, że pracownicy będą zadowoleni - ocenił Grymel.

Porozumienie o podwyżkach kończy spór zbiorowy pomiędzy związkowcami a zarządem spółki. Kolejarze odwołali wszystkie planowane blokady torów na dworcach kolejowych.

Zanim doszło do porozumienia związkowcy przeprowadzili sześć dwugodzinnych blokad torów w Białymstoku, Wrocławiu, Koluszkach, Gdańsku, Lublinie i we Włoszczowie.

Spółka PKP PLK zatrudnia w całej Polsce ok. 40 tys. pracowników. Zarząd spółki proponował wcześniej załodze 106 zł podwyżki, co wraz z rosnącymi dodatkami dałoby wzrost płacy o ok. 180 zł na pracownika.