Wiosna rozgościła się już na dobre - także w garażach i warsztatach samochodowych. Wielu kierowców w ostatni weekend przed Wielkanocą ruszyło do mechaników na wiosenny przegląd auta. Dziś w Toruniu w kilku punktach takie badania techniczne można było zrobić za darmo.

Mechanicy podpowiadali, na co po zimie warto w samochodzie zwrócić uwagę. Generalnie na zawieszenie, osłony przegubów, drążki, końcówki, amortyzatory... no i wycieki. Wszystko się zużywa przy takim stanie dróg - mówi reporterowi RMF FM Tomaszowi Fenske mechanik Jarosław Gimiński. Tegoroczna zima dała się kierowcom we znaki szczególnie. Na wielu elementach podwozia widać korozję. To efekt soli, która tonami zalegała w śniegu na polskich drogach. Amortyzatory, gdy nie mają osłon, szybko się zacierają - dodają pracownicy warsztatu.

Co ryzykujemy, ignorując wiosenny przegląd? Koło może odpaść - uśmiecha się Gimiński. Zaraz jednak dodaje poważnie: To możliwe, jeśli sworzeń będzie bardzo wybity. Różnie bywa.

Lepiej, żeby nie bywało - zwłaszcza podczas wielkanocnej podróży do rodziny. Przy odrobinie szczęścia koszt wiosennego przeglądu z drobnymi naprawami zamknie się w kwocie 300 złotych.