Kawa coraz popularniejsza. "Najczęściej sięgamy po cappuccino"

Czwartek, 14 marca (14:55)

Ośmiu na dziesięciu Polaków codziennie pije kawę. Ponad połowa spośród nich sięga po więcej niż jedną filiżankę. To wniosek z najnowszych badań na temat kawowych zwyczajów Polaków.

Mężczyźni częściej sięgają po kawę czarną, kobiety po kawę białą. Osoby młode, częściej niż osoby starsze, piją kawę z mlekiem. Badania potwierdzają, że najpopularniejsza kawa wśród Polaków to cappuccino. Wśród mieszkańcy centralnej Polski, w pasie od Gdańska do Zakopanego, bardziej popularna jest kawa czarna, zachód i wschód Polski to części naszego kraju, gdzie popularniejsza jest kawa z mlekiem - podkreśla w rozmowie z RMF FM Bartek Kieżun, bloger kawowy i jeden z autorów badania, antropolog kultury.

"Kawa poprawia kojarzenie"

Kawa poprawia naszą sprawność psychiczną - przekonuje doktor Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Coraz więcej wiemy o długofalowych skutkach picia kawy w zakresie poprawy sprawności poznawczej u osób starszych, jeżeli w ciągu życia piły kawę, czy w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Mówi się o tym, że ryzyko zachorowania na te choroby jest niższe u osób, które w ciągu swojego życia spożywały umiarkowane, średnie ilości kawy - dodaje psychiatra. 

Z badań wynika, że Polacy najczęściej sięgają po kawę mieloną. Wyprzedziła pod względem popularności kawę rozpuszczalną. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Michał Dobrołowicz

Sara Bounaoui