Kamiński: Przygotowaliśmy projekt ustawy dot. walki z korupcją

Piątek, 20 stycznia 2017 (14:37)

"​Przygotowywany jest projekt ustawy o jawności życia publicznego. (...) Będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych" - zapowiedział koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński

Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe - powiedział Kamiński.

Zapowiedział także uregulowanie statusu tzw. sygnalistów. Czyli obywateli, którzy przekazują informacje na temat możliwości korupcji popełnienia przestępstw w swoim miejscu pracy, w swoim środowisku. Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu europejskich państw.

Kamiński: Mamy plan wzmocnienia i modernizacji służb specjalnych

Mariusz Kamiński poinformował także, że jest przygotowany szczegółowy plan wzmocnienia i modernizacji służb specjalnych. (...) Aby w jeszcze większym stopniu, żebyśmy wszyscy mieli poczucie - my jako rządzący i państwo jako obywatele - że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie - powiedział Kamiński po spotkaniu z premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w ramach przeglądu resortów.

Dodał, że te elementy planu, które będą wymagały zgody parlamentu, "będą w odpowiednim i właściwym momencie podane do wiadomości opinii publicznej".

Kamiński powiedział, że podstawowym zadaniem służb specjalnych jest ochrona suwerenności państwa. Czy jest to zadanie abstrakcyjne i wydumane? Proszę zwrócić uwagę, co się dzieje w tej chwili, jak wielki niepokój jest w Europie w związku z próbami ingerencji w procedury demokratyczne w poszczególnych państwach. Czy skuteczny wpływ zewnętrznych państw na wewnętrzne wybory demokratyczne nie byłby tak naprawdę utratą suwerenności przez te państwa? - mówił Kamiński. Dodał, że polskie służby specjalne zajmują się również tego typu sprawami.

Kamiński zaznaczył też, że z bezpieczeństwem obywateli związane jest "wielkie zagrożenie terrorystyczne". To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych - powiedział minister.

Zwrócił uwagę na to, że w 2016 r. w Polsce odbyły się dwie światowej rangi imprezy - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zabezpieczenie tych imprez pod kątem bezpieczeństwa ich uczestników, to był gigantyczny wysiłek m.in. służb specjalnych. Jestem przekonany, że były to najbardziej zaawansowane i na największą skalę działania operacyjne służb specjalnych być może (w ogóle - PAP) w wolnej Polsce, a na pewno od wielu lat tak intensywnych działań nie było - mówił Kamiński.

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP