Kaczyński: Będzie poprawka do ustawy dot. wycinki drzew

Wtorek, 28 lutego 2017 (11:56)
Aktualizacja: Wtorek, 28 lutego 2017 (16:15)

"Zostanie wniesiona poprawka do ustawy dotycząca wycinki drzew na prywatnych posesjach" - zapowiedział Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, poprawka uniemożliwi wycinanie drzew w większych zespołach po to, by tworzyć podstawy dla inwestycji. Prezes PiS podkreślał także podczas konferencji, że rząd będzie dążyć do poprawy losu zwierząt w Polsce. Zapowiedział daleko idące zmiany w projekcie ustawy o prawie łowieckim.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. 

Do tej ustawy zostanie wniesiona poprawka - jeszcze jej w tej chwili nie mam, jest w tej chwili opracowywana przez legislatorów - która nie uchyli tej możliwości, bo ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym, natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio, to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne - powiedział prezes PiS na konferencji prasowej. 

Błąd w ustawie zostanie naprawiony - zadeklarował. Szef PiS podkreślił, że poprawka będzie wniesiona "w najbliższych dniach". Sądzę, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie można tę sprawę podjąć. Jeśli Senat do tego by się przychylił, to załatwić - powiedział.

Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew wzbudziły społeczne protesty. W miniony poniedziałek Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii poinformował, że przepisy te będą zmienione,

Jacek Sasin (PiS) zadeklarował w poniedziałek, że na następnym posiedzeniu Sejm zajmie się ustawą dotyczącą wycinki drzew. Jednocześnie zapowiedział, że nie ma możliwości, aby powrócić do poprzednio obowiązujących przepisów. PO złożyła w Sejmie projekt, który zakłada powrót do zasady, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew. 

Kaczyński: Będziemy dążyli do poprawy losu zwierząt w Polsce

Kaczyński zapowiedział także daleko idące zmiany w projekcie ustawy o prawie łowieckim.

Przeświadczenie wielu, że projekt ustawy łowieckiej, który rzeczywiście mógł budzić bardzo wiele oporów, sprzeciwów, zostanie przez nasz klub parlamentarny poparty, jest nieprawdziwe. Tutaj będą daleko idące zmiany - powiedział lider PiS na konferencji prasowej.

Chcemy przede wszystkim tę ustawę tak skonstruować, by ona sprzyjała przyrodzie, sprzyjała zwierzętom - zaznaczył.

Mówił też o projekcie ustawy o ochronie zwierząt. Wyraził nadzieję, że uzyska on poparcie ponadpartyjne. 

My zdecydowanie odrzucamy wszystko, co wiąże się z okrutnym stosunkiem do zwierząt. Nie możemy prowadzić zakazów różnego rodzaju działań, które mają swoją bardzo długą tradycję, jakoś mieszczą się w kulturze, nie tylko polskiej, ale europejskiej, szerzej - światowej. Ale z całą pewnością będziemy dążyli do tego, żeby los zwierząt w Polsce się zdecydowanie poprawił, bo jest pod tym względem rzeczywiście niedobrze - podkreślił Kaczyński. 

Chcemy, by te sprawy był załatwione w najbliższych miesiącach - dodał.

Projekt ustawy o prawie łowieckim wnieśli do Sejmu posłowie PiS. Zakładał on m.in. dostęp myśliwych nie tylko do długiej broni, ale również rewolwerów. Już wcześniej PiS zapowiedział wycofanie się z tych propozycji.

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP