Kaczmarek będzie ponownie sądzony ws. LFO

Poniedziałek, 14 grudnia 2009 (17:06)

Wiesław Kaczmarek będzie ponownie sądzony w ubocznym wątku afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza. Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelację prokuratury i z powodów formalnych uchylił wyrok uniewinniający byłego ministra gospodarki w rządzie SLD.

Były minister gospodarki Wiesław Kaczmarek został uniewinniony w sprawie afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w podkarpackim Mielcu. W 2005 roku został oskarżony o wydanie nierzetelnej opinii o spółce, która starała się wówczas o poręczenie Skarbu Państwa dla kredytu na budowę fabryki.... czytaj więcej

Spółka LFO, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła na budowę fabryki w Mielcu ponad 30 milionów dolarów kredytu. Gwarancji udzielił ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Firma pożyczki wykorzystała zaledwie 21 mln zł, jednak zamiast fabryki wybudowano tylko dwie hale. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła.

Prokuratura oskarżyła Kaczmarka o to, że jako minister gospodarki wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o rządowym poręczeniu dla LFO. W kwietniu br. został on uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który uznał, że jego ocena nie była decydująca dla poręczenia, bo najważniejsza była opinia ministra finansów.

Oddzielny proces byłych szefów LFO Zygmunta N. i Włodzimierza W. ma ruszyć w lutym 2010 r.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom