Jest kandydat na szefa SKW. Sejmowa speckomisja pozytywnie o Macieju Materce

Wtorek, 16 stycznia 2018 (11:34)
Aktualizacja: Wtorek, 16 stycznia 2018 (12:39)

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Macieja Materki na szefa SKW - powiedział szef komisji Marek Opioła z PiS. Wcześniej Materka pracował jako dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA.

Maciej Materka był też pracownikiem służb specjalnych: UOP, ABW, CBA. Przez ostatnie dwa lata pracował w MSWiA jako wicedyrektor i dyrektor departamentu bezpieczeństwa, wcześniej - od powstania służby w 2006 r. był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Ponieważ wcześniej pracował w Urzędzie Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma bogate doświadczenie pracy w służbach specjalnych - tłumaczył Marek Opioła z PiS.

Materka był m.in. pełnomocnikiem ds. kontroli przetwarzania danych osobowych w CBA od początku powstania tej funkcji w 2010 r. W połowie 2015 r. złożył wniosek o odejście ze służby. Ówczesny szef CBA Paweł Wojtunik pozytywnie wyrażał się o jego pracy w Biurze. Również sejmowa komisja przyjęła wtedy sprawozdanie z jego pracy.

Kandydaturę Macieja Materki przedstawił komisji wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot.

Kim jest Piotr Bączek?

W rozmowie z portalem niezalezna.pl Piotr Bączek powiedział, że "w poczuciu odpowiedzialności za państwo przyjąłem zaproponowane mi rozwiązanie zostanie doradcą ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W najbliższych miesiącach będę zajmował się współpracą z podkomisją ds. katastrofy smoleńskiej". Bączek jest współtwórcą SKW i jednym z najbliższych współpracowników b. szefa MON Antoniego Macierewicza.

W SKW był pierwszym dyrektorem zespołu studiów i analiz, członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI w latach 2006-08. Był ekspertem sejmowej komisji śledczej ds. "nacisków", pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Kaczyńskiego. Był też doradcą parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Kaczyńskiego.

(ug)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP