Na wysokość składki uiszczanej przez właściciela lub właścicieli auta na ubezpieczenie OC czy AC wpływ ma wiele różnych czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim historię przebiegu ubezpieczenia danego rodzaju. Brak szkód ubezpieczeniowych, czyli takich, które wymagają wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela dla osób poszkodowanych w wypadkach i kolizjach drogowych, powoduje, że możesz liczyć na wysokie zniżki na OC i AC. Jak sprawdzić historię ubezpieczeniową auta? Czy jest ona dostępna dla każdego?

Historia ubezpieczeniowa i jej wpływ na ubezpieczenie

Przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie komunikacyjne OC kalkulator może pobrać historię ubezpieczenia danego klienta z bazy UFG - Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli tylko wyrazisz na to zgodę. Dzięki temu szybko może zweryfikować, czy należą Ci się zniżki, które naliczane są na ubezpieczenia samochodu w związku z bezszkodową jazdą. Za taką uważa się jazdę bez wywoływania szkód osobowych i majątkowych, które zobowiązywałyby towarzystwo do wypłaty odszkodowania z OC.

W wielu towarzystwach historia ubezpieczenia OC ma również znaczenie dla wysokości składki na AC. Dlatego warto zadbać, aby była ona jak najlepsza. W przypadku darowizny samochodu obecny lub przyszły właściciel też mogą być zainteresowani jego historią ubezpieczenia.

Weryfikacja historii ubezpieczeniowej

Jeszcze do niedawna kierowca dowiadywał się o tym, jak kształtuje się jego historia ubezpieczeniowa i jakie zniżki na OC mu przysługują w momencie wizyty u agenta lub przy okazji korzystania z kalkulatora OC. Jednak obecnie UFG udostępnia wszystkim kierowcom możliwość przeglądania gromadzonych danych w bazach. Każdy może więc sprawdzić swoją historię ubezpieczeniową, a także to, czy sprawca kolizji lub wypadku drogowego ma ważną polisę OC, z której likwidowane będą powstałe szkody.

Jak sprawdzić historię ubezpieczeniową?

Aby uzyskać dostęp do historii przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego OC, powinieneś wejść na stronę www.ufg.pl, a następnie wybrać zakładkę "Baza OC i AC" i "Sprawdzenie przebiegu ubezpieczeń OC i AC".  Konieczne jest do tego zalogowanie się w serwisie.

Logowanie do portalu UFG odbywa się przy użyciu:

  • login.gov.pl,
  • loginu i hasła.

Przy wyborze pierwszej z opcji możesz wskazać Profil Zaufany lub e-dowód jako sposób weryfikacji swojej tożsamości. Po zalogowaniu się wybierz, jakie konto chcesz mieć w UFG:

  • osoba prywatna,
  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • firma lub inny podmiot,
  • przedsiębiorca turystyczny,
  • deweloper/syndyk.

Rejestracja konta osoby prywatnej wymaga jeszcze podania danych kontaktowych i adresu zameldowania oraz wyrażenia zgód marketingowych i zgody na przetwarzanie danych osobowych. Po udanej rejestracji konta użytkownika po lewej stronie z listy należy wybrać "Przebieg ubezpieczeń OC i AC", by zobaczyć, jak kształtuje się historia.

W tym miejscu uzupełnić można wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych posiadacza pojazdów mechanicznych. Konieczne jest złożenie oświadczenia, że dana osoba jest lub była posiadaczem pojazdu mechanicznego i jako taka jest upoważniona do złożenia wniosku i odbioru informacji. W bazie UFG można sprawdzić historię OC lub AC z ostatnich 5 lat lub pełną historię, z tym że dane o OC posiadaczy pojazdów gromadzone są od 1 stycznia 2004 roku, a o AC od 1 stycznia 2006 roku. Po wysłaniu wniosku od razu generowana jest historia ubezpieczeniowa.

Przy okazji UFG zaznacza, że posiadaczom pojazdów, którzy potrzebują zaświadczenia do potwierdzenia zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, Ośrodek Informacji UFG może taki dokument wystawić, ale uwaga, zaświadczenie obejmować będzie tylko okres 5 lat wstecz od daty otrzymania przez Fundusz wniosku o wydanie zaświadczenia. W takim dokumencie będą wyszczególnione informacje o zawartych polisach, ewentualnych szkodach oraz wypłaconych odszkodowaniach.