Ferie zimowe to dobry czas na to, aby wybrać się z całą rodziną w ciekawe miejsce. O nowe pomysły może być coraz trudniej, dlatego warto skorzystać z atrakcji, które zapewnią nie tylko rozrywkę, ale i pozwolą dowiedzieć się czegoś interesującego. Takie miejsca nie mogłyby powstać bez wsparcia finansowego UE z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Tatrzańskim Parku Narodowym

Centrum Edukacji Przyrodniczej zmodernizowano i odświeżono za niebagatelną kwotę ponad 12 mln zł (w tym 7,9 mln zł unijnego dofinansowania). Środki umożliwiły nie tylko rozbudowanie i kompleksowe przebudowanie Centrum, ale także wyposażenie ekspozycji w wiele nowoczesnych atrakcji. 

Teraz odwiedzający mogą zapoznać się ze środowiskiem Tatrzańskiego Parku Narodowego w przystępnej dla wszystkich formie  poprzez filmy wyświetlane na ekranach kinowych, pokazy multimedialne, atrakcje zapewniające wrażenia nie tylko wzrokowe i słuchowe, ale i dotykowe - mowa tutaj o nowoczesnym kinie 4D. To okazja na poznanie tego, jak wygląda przyroda w Tatrzańskim Parku Narodowym, jak wpływa na nią działalność człowieka, a także spojrzenie na to wszystko oczami mieszkańców parku - czyli zwierząt. Fundusze Europejskie z Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoliły także na przystosowanie Centrum Edukacji Przyrodniczej dla osób z niepełnosprawnością słuchową i ruchową. 

Właśnie dlatego to miejsce jest idealnym wyborem dla wszystkich rodzin, które chcą zapoznać się ze środowiskiem przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego w sposób przystępny i ciekawy. 

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

Dzięki Funduszom Europejskim z Programu Infrastruktura i Środowisko w kwocie 2,5 mln zł, Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych zyskało bardzo atrakcyjną wystawę edukacyjną. Interaktywna ekspozycja pozwala wszystkim odwiedzającym nie tylko poznać historię geologiczną tego fragmentu Sudetów, ale też obserwować środowisko przyrodnicze. 

Forma wystawy jest szczególnie ciekawa dla młodszych odwiedzających - nowoczesne techniki pozwalają na bezpośrednią interakcję i samodzielne odkrywanie Gór Stołowych. Wystawa jest w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Każdy może odwiedzić nowoczesne Ekocentrum, aby dzięki technologii poznać charakter i historię niezwykłego regionu Gór Stołowych. 

Z ofertą Ekocentrum Parku Narodowego możecie zapoznać się TUTAJ.

Babiogórskie Ścieżki w Zawoi

"Babiogórskie Ścieżki" to kolejny projekt, który otrzymał unijne dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko w kwocie prawie 2,6 mln zł (wartość wkładu UE to prawie 2,2 mln zł). Pozwolił on na przystosowanie ścieżek w gminie Zawoja tak, aby nie tylko chronić niezwykłą przyrodę Babiogórskiego Parku Narodowego, ale także by korzystali z nich odwiedzający turyści. 

W ten sposób fragment lasu wyposażono w infrastrukturę edukacyjną - to pozwoli zetknąć się z żywą przyrodą i dokładnie poznać zachodzące w niej procesy. Powstała też wiata i antresola z punktem obserwacyjnym - widok z niej rozpościera się na Babią Górę. Dla małych dzieci utworzono nowy plac zabaw. 

Pełną ofertę Babiogórskich Ścieżek w Zawoi znajdziecie TUTAJ.

"Młyn Kultury" w Toruniu

Toruń to miasto, w którym cała rodzina może spędzić niezapomniane ferie zimowe. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko umożliwiło stworzenie aż 31 interaktywnych stanowisk w Centrum Innowacyjnej Edukacji. 

Obiekt wyremontowano, stworzono również czytelnię czasopism popularnonaukowych. Odwiedzający "Młyn Kultury" mogą wziąć udział w tematycznych wystawach głównych dotyczących emocji, dojrzewania i kultury. Oprócz tego odbywają się też warsztaty kulturalno-edukacyjne, które z pewnością zainteresują osoby w każdym wieku - warto zapoznać się z ich dokładną ofertą.

Park Kultury w Bydgoszczy

Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy przeszły generalny remont, który miał przystosować je do celów kulturalno-turystycznych. 

Dzięki unijnym funduszom z Programu Infrastruktura i Środowisko  (w wysokości ponad 15 mln zł) stworzono interaktywną wystawę "Młyn-Maszyna", który pozwoli odwiedzającym odkryć tajniki produkcji mąki. W Młynach Rothera znajdzie się również miejsce na wystawy czasowe, a także na Centrum Wiedzy o Mózgu - miejscu interesującym dla wszystkich członków rodziny. 

Po remoncie powstał również punkt widokowy na Wyspę Młyńską i rzekę Brdę. Każdy, kto chce odwiedzić bydgoski Park Kultury, może zapoznać się z jego ofertą TUTAJ.

Rzeszowskie Piwnice

Rzeszowskie Piwnice to część istniejącej już Podziemnej Trasy Turystycznej, jednak dzięki środkom unijnym  (dofinansowanie prawie 13 mln zł), jest to zupełnie nowe i innowacyjne spojrzenie na historię Rzeszowa. Stolica województwa podkarpackiego zyskała dzięki tym funduszom miejsce, które umożliwia atrakcyjną edukację kulturalną.

Nieszablonowe podejście pozwala zainteresować różne grupy wiekowe - na odwiedzających czekają interaktywne wystawy, projekcje filmów, badania, a także sezonowe warsztaty, koncerty i festiwale. 

W Rzeszowskich Piwnicach historia przenika się ze współczesnością - więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

Centrum Nauki i Techniki w Łodzi to doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy czas ferii zimowych chcą spędzić nie tylko na zabawie, ale i na nauce. Połączenie tych dwóch rzeczy było możliwe dzięki odpowiedniemu wyposażeniu Centrum, w czym pomogły środki unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko ponad 18 mln zł. 

Co czeka tych, którzy zdecydują się odwiedzić to atrakcyjne miejsce w Łodzi? Poznają oni tajniki przetwarzania energii w niezwykły sposób - pomogą w tym symulatory i gry komputerowe. Jednak nie tylko technika jest tematem atrakcyjnych wystaw. Ekspozycje są też poświęcone światowi przyrody, a także historii rozwoju cywilizacji. Nowoczesna technologia pozwoli także poznać tajemnice kosmosu i tego, czego nie da się zobaczyć ludzkim okiem! Warto dodać, że Centrum Nauki i Techniki jest w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową - mogą one skorzystać ze wszystkich atrakcji, włącznie ze sferycznym kinem 3D. 

Pełna oferta łódzkiego obiektu dostępna jest TUTAJ.

Wawelskie Centrum Multimedialne w Krakowie

Wawelskie Centrum Multimedialne w ramach projektu pod nazwą "Wawel - dziedzictwo dla przyszłości", to obiekt podzielony na kilka sfer, pełen wielu stanowisk multimedialnych. Należy wspomnieć, że Unia Europejska wsparła cały projekt z Programu Infrastruktura i Środowisko kwotą ponad 21 mln zł. 

Odwiedzający wzgórze wawelskie mogą użyć ekranów, aby znaleźć drogę do kolejnych punktów, ale też obejrzeć dzięki nim filmy interaktywne i lepiej poznać historię zamku wawelskiego i jego okolic. Stanowiska są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami słuchowymi i wzrokowymi. Wawelskie Centrum Multimedialne pozwala w innowacyjny sposób nauczyć się czegoś o historii Zamku i całego regionu - pomocna w tym może okazać się interaktywna makieta wzgórza, która szczególnie zainteresuje dzieci i młodzież. 

Więcej informacji na temat Wawelskiego Centrum Medialnego można znaleźć TUTAJ.

Ruska 46 we Wrocławiu

Dziedziniec przy ulicy Ruskiej 46 to z pewnością najjaśniejsze podwórko w całym Wrocławiu. Miejsce słynie z galerii zabytkowych neonów, zawieszonych i świecących wysoko nad ziemią. Pozyskane środki z Unii Europejskiej na stworzenie tego niezwykłego punktu na mapie Wrocławia  to 8,6 mln zł.  

Na Ruskiej 46 znajdują się również pracownie różnych artystów i działaczy społecznych, a gospodarzem miejsca jest Strefa Kultury Wrocław. Dziedziniec, który jednocześnie pełni funkcję muzeum neonów, jest miejscem atrakcyjnym dla całej rodziny - można tam nie tylko wykonać niezapomniane fotografie, ale i dowiedzieć się więcej o historii zabytkowych neonów, które na potrzeby powstania muzeum podarował miastu kolekcjoner. 

Szczegółowe informacje są dostępne na oficjalnej stronie internetowej TUTAJ.

Fundusze Europejskie z Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoliły na zmodernizowanie i przystosowanie wielu obiektów w Polsce tak, aby mógł z nich skorzystać każdy. Ferie zimowe to doskonały czas na to, aby odwiedzić któreś z tych ciekawych miejsc. Niezależnie od tego, czy wolisz wypoczynek w pięknych okolicznościach natury i poznawanie tego, jak rozwija się środowisko przyrodnicze, czy też chcesz odwiedzić miasto, aby poznać tajniki nauki i techniki - oferta miejsc jest naprawdę bogata. Warto odwiedzić chociażby te powyższe!