Huawei zwolnił zatrzymanego w Polsce pracownika podejrzanego o szpiegostwo

Sobota, 12 stycznia 2019 (14:47)

Chiński koncern telekomunikacyjny Huawei rozwiązał umowę z zatrzymanym w Polsce przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijingiem W. - podała agencja Reutera. Chińczyk był jednym z dyrektorów polskiego oddziału firmy.

Koncern Huawei oświadczył jednocześnie, że działania szpiegowskie Weijinga W., jakich mógł się dopuścić w Polsce, "nie mają związku z firmą".

Podkreślono, że decyzja o zwolnieniu podejrzanego o szpiegostwo została podjęta ze względu na to, że cała sytuacja negatywnie wpływa na reputację koncernu.

W piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Zatrzymani to były oficer ABW i jeden z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei. Sąd zdecydował o ich aresztowaniu na trzy miesiące.

Huawei jest największym na świecie producentem urządzeń telekomunikacyjnych. Jest producentem wyrobów elektroniki użytkowej. Firma jest również znaczącym w skali światowej producentem sprzętu i rozwiązań informatycznych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Łukasz Łaskawiec