Nadwaga jest w naszym kraju zjawiskiem powszechnym i boryka się z nią wiele osób. Z chęcią pozbyły by się przynajmniej kilku kilogramów, lecz często stanowi to poważny problem. Nie tak łatwo jest zmienić nawyki żywieniowe, a „super diety” są albo zbyt trudne do utrzymania albo powodują efekt jo-jo. Są jednak pewne mniej znane tricki, dzięki którym można bardzo pomóc sobie w osiągnięciu prawidłowej masy ciała.

Jem normalnie, a tyję - dlaczego?

Pytanie takie zadają sobie setki tysięcy osób w naszym kraju. Naprawdę dbają o prawidłową dietę, nie przejadają się, ograniczają słodycze i... dalej przybierają na wadze. W większości takich przypadków przyczyną jest spowolniony metabolizm energetyczny. U wielu osób zjawisko to narasta wraz z wiekiem i nie odpuszcza tak łatwo. Najczęściej przyczyną jego powstawania jest nieodpowiednia ilość pewnych składników pokarmowych (witaminy i minerały), które są ważne dla prawidłowego spalania pokarmu w komórkach.

 

Co to jest metabolizm energetyczny?

Często możesz spotkać się z tym określeniem. Co ono oznacza? Bardzo upraszczając: kiedy składniki pokarmowe dotrą do komórki, są "spalane" w skomplikowanych reakcjach chemicznych. Jednym z efektów tego procesu jest wytwarzanie energii. To dzięki nieustannej pracy miliardów komórek naszego ciała mamy energię do poruszania się, myślenia, trawienia, widzenia, czucia i wszystkich innych procesów życiowych.

Mniej energii to ciągłe poczucie zmęczenia, to odpoczynek, który nie przynosi pełnej regeneracji, ospałość, szybkie męczenie się, itp. Oczywiście ma to też wpływ na psychikę i sprawność umysłową.

Posłużmy się tutaj bardzo dużym ale obrazowym uproszczeniem: spożywasz pokarm i dostarczasz w nim, nazwijmy to umownie: 100 jednostek energii. Jeżeli twój metabolizm energetyczny działa sprawnie, pokarm ten jest spalony (zmetabolizowany) w komórkach i powstaje z niego 100 jednostek energii dla twoich funkcji życiowych. Masz dużo sił i nie przybierasz na wadze.

Jeżeli jednak metabolizm jest przytłumiony (spowolniony), powstanie np. 50 jednostek energii do twojej dyspozycji - czyli masz o połowę mniej sił. Pozostałe 50 jednostek zostanie zmagazynowane jako tłuszcz lub "wyrzucone" jako różnego rodzaju złogi. W efekcie, choć jesz prawidłowo, nie tryskasz energią i jeszcze do tego przybierasz na wadze.


Zakwaszony organizm to słaby metabolizm

Jedną z najczęstszych przyczyn osłabienia metabolizmu energetycznego jest brak w organizmie odpowiedniej ilości minerałów zasadowych: wapń, potas, magnez, cynk. Są one bardzo istotne w procesach spalania pokarmu w komórkach. Przez miliony lat ewolucji człowiek odżywiał się przede wszystkim pokarmem roślinnym bogatym w działające zasadowo cytryniany. Związki te są bogate właśnie w magnez, potas, wapń i cynk. Obecnie wiele osób spożywa zbyt małą ilość warzyw i owoców, co powoduje zakwaszenie organizmu, a to bardzo niekorzystnie wpływa na metabolizm energetyczny. Dlaczego? Ponieważ cytryniany są podstawą skomplikowanego łańcucha reakcji chemicznych, tzw. cyklu Krebsa, w którym w komórce z pokarmu wytwarzana jest energia.

Jeżeli chcesz szybko przywrócić balans mineralny i kwasowo-zasadowy organizmu, możesz spróbować jednego z najlepszych produktów o działaniu zasadowym - pH balans proszek zasadowy firmy Dr. Jacob's. Składa się on w 95% z cytrynianów. Już po niecałym miesiącu stosowania zauważysz różnicę w samopoczuciu, wyglądzie skóry, włosów i paznokci - wyznaczników odpowiedniej mineralizacji organizmu. Poczujesz także różnicę w ilości energii - cytryniany odkwaszą komórki i dadzą nowe pobudzenie dla metabolizmu energetycznego. Bardzo ważną cechą tego produktu jest to, że nie zmienia pH przewodu pokarmowego.

Więcej informacji o cytrynianach - kliknij na zdjęcie. 

Herbata dla odchudzenia?

Bardzo ciekawym produktem jest Herbata Chi. Została ona stworzona z myślą o dodawaniu orzeźwienia i nowej energii do życia poprzez pobudzanie metabolizmu energetycznego - "chi" (czytaj "czi") w Chinach oznacza "energia życia". Dzięki zawartości magnezu oraz witamin C, B2 i B3, Herbata Chi wspiera prawidłowy metabolizm energetyczny (wytwarzanie energii) i redukcję poczucia zmęczenia.

Ponadto, zawiera też dwanaście harmonijnie zbilansowanych ekstraktów roślinnych, w tym z zielonej herbaty oraz zielonej kawy, herbaty mate, guarany, aceroli i ashwagandhy (zwanej też indyjskim żeń-szeniem). Ekstrakty te mają korzystny wpływ na wątrobę, która jest ważna w spalaniu tłuszczów.

Herbata Chi hamuje apetyt

Okazuje się, że takie zestawienie składników ma dodatkowy efekt - pita pomiędzy posiłkami i wraz z nimi, Herbata Chi hamuje apetyt. Z jednej strony, składniki pobudzają metabolizm energetyczny i dają zastrzyk energii, więc jemy mniej, z drugiej, wspomagają one wątrobę i sprawiają, że nie mamy poczucia nadmiernego głodu lub ochoty na podjadanie między posiłkami. Czujesz, że chcesz znowu sięgnąć po przekąskę - napij się Herbaty Chi. Jeżeli chcesz wspomóc kontrolę masy swego ciała, traktuj ją jako główny napój w ciągu dnia.

Zaletą Herbaty Chi jest to, że można pić ją na gorąco i na zimno. Ponadto, ma ona aż o 99% obniżoną ilość aluminium (zwykła herbata zawiera sporo tego pierwiastka).

Jedna puszka Herbaty Chi 180 g wystarcza na od ok. pół do dwóch miesięcy (w zależności od intensywności używania).

Więcej o Herbacie Chi dowiesz się klikając na zdjęcie.