Po gwałtownych ulewach, które przeszły w nocy nad Opolszczyzną podtopionych zostało 25 budynków w miejscowościach Borzysławice, Karchów i Reńska Wieś w pow. kędzierzyńsko-kozielskim. Strażacy ewakuowali dwie osoby.

Najwięcej interwencji strażacy mieli w nocy w pow. kędzierzyńsko-kozielskim.

Według strażaków najbardziej poszkodowane zostały miejscowości Borzysławice i Karchów w gm. Pawłowiczki, gdzie podtopionych zostało po dziesięć budynków mieszkalnych. W Borzysławicach woda wdarła się też na teren dwóch gospodarstw rolnych. Z jednego strażacy w nocy ewakuowali 40 świń z zalanej chlewni.  

W miejscowości Karchów natomiast z jednego z budynków ewakuowano dwie starsze, niepełnosprawne osoby. Zalana tam została również droga, która biegnie przez wieś.

W miejscowości Reńska Wieś podtopionych zostało pięć budynków.

W niektórych miejscach w trzech zalanych miejscowościach woda w domach sięgała na wysokość 15 cm.

Z prognoz IMGW wynika, że na Opolszczyźnie ma intensywnie padać do południa.

Intensywnie pada też na Śląsku

W Śląskiem stan alarmowy osiągnęła Pszczynka, na Opolszczyźnie : Stradunia i Osobłoga. Stan ostrzegawczy przekroczony jest między innymi na Kłodnicy w Gliwicach.

W nocy mocno padało w okolicach  Raciborza. Strażacy wyjeżdżali pompować wodę z piwnic. Na dziś synoptycy przewidują znów intensywny deszcz w powiatach: raciborskim, wodzisławskim, gliwickim, cieszyńskim i lublinieckim.

(mpw)