Gesty Victorii i szalik z "Konstytucją". Posłowie złożyli ślubowanie

Wtorek, 12 listopada 2019 (14:48)

Posłowie IX kadencji złożyli ślubowanie podczas pierwszego posiedzenia Sejmu. Niektórzy zrobili to na baczność, z ręką na sercu, inni z gestem Victorii lub zaciśniętą pięścią ku chwale tradycji socjalistycznego. Jedna z posłanek wymachiwał także szalikiem z napisem "konstytucja".

Posłowie składali ślubowanie w dość nietypowej kolejności - zamiast rzędami, składano w kolejności "klubowej" - pierwsi byli posłowie klubu PiS, następnie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i koła Konfederacji.

Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał marszałek senior Antoni Macierewicz.

Ślubowanie prowadzili posłowie sekretarze, wybrani spośród najmłodszych posłów, kolejno wyczytując imiona i nazwiska posłów. Każdy z parlamentarzystów wstał i wypowiedział słowo: "Ślubuję". Niektórzy dodawali zdanie "Tak mi dopomóż Bóg" - nie zrobił tego jednak żaden z posłów Lewicy. Poseł mógł dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg". Tej formuły nie wypowiedział żaden z posłów Lewicy.

Nietypowe ślubowanie

Niektórzy posłowie składając ślubowanie kładli prawą rękę na sercu, inni stawali na baczność, a część podnosiła dwa palce w geście Victorii. Jeden z posłów Lewicy, Maciej Konieczny podniósł zaciśniętą pięść, nawiązując do gestu socjalistycznego pozdrowienia.

W trakcie ślubowania wyróżniły się dwie posłanki opozycji - Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej złożyła ślubowanie w koszulce z napisem "Konstytucja", trzymając w ręku egzemplarz ustawy zasadniczej. 

Z kolei Anita Sowińska z Lewicy złożyła ślubowanie unosząc nad głową szalik z napisem "Konstytucja".

Schetyna: PiS chce promować największy klub

Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

Szef PO Grzegorz Schetyna po zaprzysiężeniu poselskim został zapytany, dlaczego ślubowanie posłów było przeprowadzone według klubów, a także dlaczego jako pierwsi ślubowali połowie klubu PiS. To dlatego, że chce się promować największy klub podkreślając jego szczególną pozycję. A posłowie wszyscy są równi i wszyscy mają takie same prawa - odpowiedział Schetyna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Adam Zygiel

RMF24-PAP