Gdańsk: Ruszyła budowa wybiegu dla lwów. Problemem mogą być pieniądze

Czwartek, 18 października 2012 (19:07)

W Gdańskim zoo ruszyła budowa słynnego wybiegu dla lwów. Nie wiadomo jednak, czy inwestycję uda się sfinansować do końca. Ogród ma oddać 1,5 miliona złotych darowizny od Amber Gold.

Reporter RMF FM Kuba Kaługa rozmawiał z dyrektorem zoo w Gdańsku

Gdańskie Zoo w ciągu 7 dni odda darowiznę, którą dostało od Amber Gold. Chodzi o 1.5 mln złotych, które miały być przeznaczone budowę wybiegu dla lwów. Wcześniej urzędnicy tłumaczyli, że nie mogą oddać darowizny, bo stała się pieniędzmi publicznymi. czytaj więcej

Na razie pieniędzy wystarczy na przeprowadzenie prac ziemnych, które pochłoną 1,5 miliona złotych. Za to, co początkowo miało być sfinansowane z darowizny od Amber Gold, ostatecznie zapłaci miasto. Dyrektor gdańskiego zoo cieszy się, że prace w ogóle udało się rozpocząć. Głęboki oddech. Wreszcie to odium zła minęło. Już nie ma żadnych wyrzutów sumienia, bo oczywiście rozumiem komentarze, ludzie stracili pieniądze, a my sobie tu lwy budujemy - mówi Michał Targowski. Dyrektor ma jednak powody do zmartwień, bo nie wiadomo, czy znajdą się pieniądze, aby można było kontynuować budowę lwiarni.

Na sam pawilon dla lwów brakuje ponad 3 i pół miliona złotych. Targowski liczy na pomoc ze strony miasta, ale wie, że będzie musiał uzbroić się cierpliwość. Pieniędzy na pewno nie uda się znaleźć w przyszłorocznym budżecie. Taki wydatek nie jest nawet uwzględniony w jego projekcie. Oczywiście w kolejnych latach będziemy starali się znaleźć środki potrzebne na ukończenie tej inwestycji - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Dyrektor zoo przyznaje, że zanim wybuchła afera Amber Gold, liczył, że dostanie kolejną darowiznę od parabanku. Sugerować miała mu to Katarzyna P. - żona szefa Amber Gold. Teraz dyrektor marzy o tym, aby budowę lwiarni udało się skończyć w ciągu trzech najbliższych lat. Gdyby była płynność finansowa, to tą inwestycje byśmy w ciągu roku skończyli - mówi Targowski. W herbie Gdańska lwy są już od 1457 roku. W ogrodzie zoologicznym będzie je można podziwiać najwcześniej w 2015.


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Kuba Kaługa

Edyta Sienkiewicz