Ferie w kolejnych województwach. Tatrzańskie szlaki zapełniają się turystami

Sobota, 10 lutego 2018 (09:30)

W sobotę rozpoczęły się ferie w pięciu kolejnych województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Uczniowie będą odpoczywać do 25 lutego. Tatrzańskie szlaki znów zapełniają się turystami.

W poniedziałek do szkół wrócą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ich ferie rozpoczęły się 27 stycznia.

Dziś dwutygodniową przerwę w nauce zaczęli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Wielu z nich, razem z rodzicami i opiekunami, wybiera góry jako miejsce odpoczynku.

Jak donosi nasz reporter Maciej Pałahicki, w górach panują obecnie bardzo trudne i niebezpieczne warunki.

Lawiny są największym zagrożeniem

Największe zagrożenie związane jest z lawinami. Wciąż obowiązuje trzeci - znaczny - stopień zagrożenia lawinowego. To oznacza, ze pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana, a wywołanie lawiny jest możliwe przy małym obciążeniu dodatkowym.

W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Jak ostrzegają tatrzańscy ratownicy, w wielu miejscach utworzyły się depozyty z nawianego śniegu, a na graniach nawisy śnieżne, które grożą oberwaniem.

Wędrówki górskie wymagają więc bardzo dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.

Obecnie na Kasprowym Wierchu temperatura wynosi minus 8 stopni Celsjusza, w okolicach Morskiego Oka jest nieco cieplej - minus 5 stopni.

(ł)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Pałahicki