Świat ochłonął już po szoku związanym z katastrofą w Czarnobylu. Rosnące ceny paliw i nowe wymagania dotyczące emisji dwutlenku węgla do atmosfery sprawiają, ze technologia nuklearna staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Na całym świecie buduje się w tej chwili 56 reaktorów jądrowych, a Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej szacuje, że do budowy swojej pierwszej elektrowni atomowej w ciągu najbliższych dwóch dekad przymierza się ponad 20 krajów.

Dobrze, że na tej liście jest też Polska i to nie tylko dlatego, że "prąd czerpany z atomu" jest coraz tańszy a technologia coraz bezpieczniejsza. Nasz kraj musi przy okazji wykształcić całe pokolenie ekspertów, którzy będą umieli się tą technologią posługiwać.

Coraz częściej mówi się o możliwości budowy małych elektrowni nuklearnych, wykorzystujących reaktory, projektowane kiedyś dla okrętów podwodnych, o wbudowywaniu takich reaktorów w istniejące elektrownie węglowe, u nas także muszą być ludzie, którzy wiedzą o co w tym wszystkim chodzi i umieją podjąć właściwe decyzje.