Uroczystość o charakterze prywatnym z asystą wojskową - tak będzie wyglądał ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystość odbędzie się dziś o godzinie 19 w Katedrze na Wawelu. Wiadomo, że na pogrzebie pojawi się prezydent Andrzej Duda z żoną, premier Beata Szydło oraz przedstawiciele rządu. Jak przekazał proboszcz katedry ks. prałat Zdzisław Sochacki, nowy sarkofag, w którym spocznie Lech i Maria Kaczyńscy jest już gotowy.

W Krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przygotowanych zostanie od 30 do 50 miejsc, bo tyle osób zmieści się w krypcie - mówił proboszcz parafii archikatedralnej ksiądz Zdzisław Sochacki.

We wtorek dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował, że prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w ponownym pochówku Marii i Lecha Kaczyńskich. Udział w ceremonii zapowiedziała też premier Beata Szydło.

Z informacji naszego reportera wynika, że na Wawelu pojawi się również kilku przedstawicieli rządu - między innymi szef MON-u Antoni Macierewicz, MSWiA - Mariusz Błaszczak, minister kultury Piotr Gliński i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Ponadto pojawi się marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Sarkofag już gotowy

Nowy sarkofag, w którym spocznie prezydencka para jest już gotowy. Jego montaż w krypcie katedry trwał 8,5  godziny. Z tym wyzwaniem zmierzyło się 16 osób. Efekt jest bardzo dobry - mówił proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Jak dodał, największym wyzwaniem było zniesienie kamiennych płyt do krypty, wykonawcy nie mogli używać urządzeń, wszystko robili ręcznie. Prace rozpoczęły się o godz. 19.30, a skończyły o godz. 4 nad ranem.

Nowy sarkofag został zaprojektowany przez architekt Martę Witosławską i artystę rzeźbiarza Marka Moderaua. Jest zrobiony z białego karraryjskiego marmuru. Na jego lewym boku zostało wykute godło Polski, na prawym daty urodzin i śmierci pary prezydenckiej oraz krzyż. Znak ten jest też na płycie górnej.

Imiona i nazwiska pary prezydenckiej zostały zapisane tak, jak na pierwszym sarkofagu: Lech Aleksander Kaczyński i Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska. Litery są wycięte w kamieniu i pozłocone.

Pierwsza z 83 ekshumacji

Czynności związane z ekshumacją rozpoczęły się w poniedziałek ok. godziny 18, a zakończyły ok. godz. 1 w nocy we wtorek; ciała zostały przewiezione do Katedry Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z naszych informacji wynika, że wstępne wyniki sekcji zwłok mówią o obrażeniach wielonarządowych, charakterystycznych dla katastrofy lotniczej.

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich jest pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Byli przy niej obecni członkowie rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Udział w ekshumacji brali eksperci; wszystko odbywało się pod nadzorem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka i w obecności Kazimierza Nowaczyka, szefa badającej katastrofę podkomisji w MON. Brali w niej udział m.in.: prokuratorzy, biegli, eksperci, proboszcz Katedry na Wawelu oraz członek Kapituły Katedralnej.

(abs)