Dzień Otwarty Notariatu. Za darmo udzielano porad prawnych

Sobota, 28 listopada 2020 (06:00)
Aktualizacja: Sobota, 28 listopada 2020 (16:32)

W sobotę od 10:00 do 16:00 w ramach Dnia Otwartego Notariatu notariusze w całej Polsce udzielali darmowych porad prawnych. W związku z epidemią koronawirusa 11. edycja DON odbywała się wyłącznie zdalnie. Na naszej stronie mogliście znaleźć numery telefonów i adresy mailowe, pod którymi można się było kontaktować z rejentami. Można było także zadawać pytania na Facebooku.

Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem - to był temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. To akcja realizowana przez Krajową Radę Notarialną i rady izb notarialnych, mająca na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli poprzez informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów, jak również o konsekwencjach podjętych decyzji.

Na jakie tematy możesz porozmawiać z notariuszem?

Jak zawsze informacje prawne udzielane przez notariuszy w czasie Dnia Otwartego Notariatu dotykają ważnych spraw związanych z ochroną majątku i bezpieczeństwem obrotu prawnego. Można było skorzystać z okazji i zapytać notariusza, jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu, jak podzielić majątek spadkowy, dokonać podziału majątku przed rozwodem i po rozwodzie, jak  prawidłowo sporządzić testament, odrzucić spadek czy zrzec się dziedziczenia. Rejenci doradzali również, jak ustrzec się przed złymi pożyczkami oraz nie dać się oszukać przy umowach przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.

Powszechnie notariusz kojarzy się ze sprawami spadkowymi oraz nieruchomościami, tymczasem w kancelarii notarialnej można załatwić także sprawy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, takie jak m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego. Mało kto wie, że wielu czynności prawnych można dokonać alternatywnie przed sądem i w kancelarii notarialnej (np. sprawy związane z dziedziczeniem czy umowy alimentacyjne), tym samym oszczędzając czas i pieniądze. Przykładowo potwierdzenie praw do spadku u notariusza (poświadczenie dziedziczenia) trwa ok. 2 godzin, a nie, jak w sądzie, kilka miesięcy.

W tym roku notariuszom towarzyszyli eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy mailowo i na czacie informowali, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu, także hipotecznego, oraz zawieraniu umowy pożyczki. Tzw. nieautoryzowane transakcje to coraz większy problem klientów banków w Polsce - warto wiedzieć, co zrobić, gdy z naszego konta znikną pieniądze, a nam nic nie wiadomo o realizowanych przez nas transakcjach. Rzecznik Finansowy jest partnerem merytorycznym tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu.

Rzecznik Rady Izby Notarialnej o Dniu Otwartym Notariatu /RMF FM

W jaki sposób możesz porozmawiać z notariuszem?

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników 11. edycji DON organizatorzy zrezygnowali z dotychczasowej formuły stacjonarnych spotkań. W tym roku informację prawną będzie można było uzyskać na kilka sposobów:

1. w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie

Białystok i okolice: 85 688 13 10

Gdańsk i okolice: 58 727 30 41

Katowice i okolice: 32 205 05 08

Kraków i okolice: 12 442 95 07

Lublin i okolice: 81 532 80 46

Łódź i okolice: 42 620 09 05

Poznań i okolice: 61 669 83 20

Rzeszów i okolice: 17 283 22 50

Szczecin i okolice: 91 443 55 81

Warszawa i okolice: 22 100 90 03

Wrocław i okolice: 71 738 17 23

2. w odpowiedzi na pytania nadesłane mailem na adres: pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl

3. na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na FB.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska