​Dzięki akcji Hoovertable na obóz językowy wyjedzie 49 dzieciaków!

Poniedziałek, 9 grudnia 2019 (15:38)

Na obóz językowy wyjedzie 49 dzieci! To efekt drugiej edycji projektu Hoovertable zainaugurowanego na stulecie polskiej niepodległości i polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

Prawie pół setki dzieciaków dzięki polskim i amerykańskim sponsorom będzie mogło spędzić dziesięć dni na przygodowym obozie nad morzem w Jastrzębiej Górze, ucząc się języka angielskiego. Wszyscy to laureaci konkursu "Mój Hoover". Dzieci pochodzą z ośrodków opiekuńczo-społecznych, a także z rodzin o niższym statusie materialnym.

Podsumowanie konkursu odbyło się w ubiegły piątek w sali obrad UMK. Dyplomy i plecaki wręczyli dzieciakom wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasinska oraz konsul generalny USA Patrick Slowinski.

Z pomocą polskim dzieciom

Prace zgłoszone na konkurs "Mój Hoover" - organizowany przez miasto Kraków, Konsulat Generalny USA i MOPS - inspirowane były sylwetką prezydenta USA Herberta Hoovera i organizowanej przez niego pomocy humanitarnej dla Polski.

Jako szef powołanej w 1919 roku Amerykańskiej Administracji Pomocy Hoover inicjował i organizował działania na rzecz ratowania Polaków, a w szczególności polskich dzieci, przed głodem i tyfusem, a także służące odbudowie gospodarczej zniszczonego kraju. W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi.

Kim jest współczesny Hoover?

Dzieci za dzisiejszych Hooverów uznały takie osoby jak: Anna Dymna, Jerzy  Owsiak, Janina Ochojska, Rafał Sonik, Kuba Błaszczykowski i Andrzej Czernecki, a także tych z niedawnej przeszłości jak : Jan Paweł II,  Matka Teresa, Janusz Korczak i Irena Sendlerowa. 

Niektóre prace wierszem lub rysunkiem wskazywały w tej roli swoje mamy, inne ilustrowały w oryginalny sposób słynną charytatywną  kolację nowojorską zorganizowana przez Hoovera w 1920 roku  na rzecz polskich dzieci.

Obudźmy w sobie radość zmieniania świata na lepszy

Podczas uroczystości w magistracie konsul generalny USA Patrick Slowinski podkreślał talent i wyobraźnię dzieci przyznając, że "prace dzieci były po prostu poruszające", a w swym niezwykle ciepłym wystąpieniu Anna Dymna gratulowała dzieciom, zachęcając je do wzajemnej pomocy choćby poprzez sprawianie radości innym i uśmiech. Na koniec słynna aktorka powiedziała: "obudźmy w sobie radość zmieniania świata na lepszy" i przesłała blisko setce uczestników uroczystości pocałunek do mikrofonu.

Radosne spotkanie w magistracie w mikołajkowy wieczór zakończyło się koncertem kolęd amerykańskiego gitarzysty i autora tekstów  Jonathana Birchfielda z Północnej Karoliny,  po którym dzieci i opiekunowie zostali zaproszeni na smakowity poczęstunek przygotowany przez sponsorów akcji.


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Monika Kamińska