Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu z Polski do Rosji przyjedzie grupa robocza, której zadaniem będzie ustalenie szczegółów kwietniowych uroczystości w Katyniu, upamiętniających 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach. Poinformował o tym sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, który przez trzy dni przygotowywał w Rosji przyjazd tej misji.

Według Przewoźnika, to właśnie w czasie wizyty grupy roboczej może zostać określony ostateczny termin uroczystości w Lesie Katyńskim. Data padnie po rozmowie z Rosjanami. Myślę, że już w przyszłym tygodniu będziemy mieli rozmowę, która uruchomi wiele procesów - powiedział.

Poza Moskwą sekretarz generalny ROPWiM odwiedził Katyń, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym spotkał się z jego dyrekcją, a także z przedstawicielami władz obwodu smoleńskiego. Chodziło nam o wspólne zastanowienie się i skatalogowanie problemów, które wiążą się z przygotowaniem uroczystości. Te rozmowy były bardzo dobre. Wiemy, jakie są problemy. Mamy to zdefiniowane i określone. Sądzę, że również dość szybko będziemy mieli rozstrzygnięcia. Zostało już mało czasu - stwierdził Przewoźnik.

Jako najbardziej prawdopodobny termin uroczystości w Lesie Katyńskim nieoficjalnie wymienia się 10-11 kwietnia. Wszelako rozważany jest też 17-18 kwietnia. Jeszcze innym branym pod uwagę terminem jest 7-8 kwietnia.