Do portu w Gdyni wpłynie 300 metrowy wycieczkowiec

Sobota, 13 maja 2017 (13:53)

​Statek pasażerski pod banderą Panamy o długości prawie 300 metrów ma zainaugurować w niedzielę tegoroczny sezon wycieczkowców w porcie w Gdyni. Planowane są 42 zawinięcia statków, na pokładach których może przybyć ok. 70 tys. turystów.

Wycieczkowiec MSC Magnifica pod banderą Panamy wpłynie do portu w Gdyni w niedzielę około południa. Jednostka ma opuścić port po sześciu godzinach. Do 6 września duże statki pasażerskie mają zawijać do portu w Gdyni 42 razy.

Najdłuższy i największy pod względem pojemności - w historii polskich portów - statek pasażerski "Norwegian Getaway" armatora Norwegian Cruise Line zawinie do portu 23 czerwca. Statek wypływa głównie w tygodniowe rejsy z Miami w rejon Wysp Karaibskich.

Na pokładzie znajduje teatr, biblioteka, galeria, niemal 30 restauracji, Aqua Park z pięcioma zjeżdżalniami oraz zajmujący trzy pokłady kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki, polem do gry w minigolfa oraz bieżnią. Jest też ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa oraz platformy na znacznej wysokości, wychodzące kilka metrów poza obręb statku. Statek dysponuje ponad 2 tys. kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4 tys. pasażerów.

W tym roku Gdynię najczęściej, bo 11 razy, odwiedzić ma znana już z poprzednich sezonów "AIDAdiva". Oprócz "Norwegian Getaway" po raz pierwszy zawinie też "Wind Surf", którego armator - Windstar - nazywa "największym żaglowcem na świecie". Jednostka o długości 187 m ma pięć masztów o wysokości 50 m każdy. Do portu ma wpłynąć 10 sierpnia. Tegoroczny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia zakończy 6 września wizyta pływającej pod włoską banderą "Costa Pacifica".

W ubiegłym roku statki wycieczkowe cumowały w Porcie Gdynia 50 razy przywożąc na swoich pokładach niemal 82 tysiące gości. Szacuje się, że w tym roku na pokładach wycieczkowców do Gdyni może przybyć ok. 70 tysięcy turystów z całego świata.

Port Gdynia jako jedyny w Polsce posiada nabrzeże dedykowane do obsługi statków pasażerskich tej wielkości

Do portu w Gdańsku w tym roku może przypłynąć na pokładach 67 statków pasażerskich ponad 30 tys. turystów. Sezon wycieczkowy rozpoczęło 21 kwietnia zawinięcie "National Geographic".

Na pokładzie największych wycieczkowców może być od tysiąca do ponad dwóch tysięcy pasażerów. Statek cumuje w porcie ok. 10 godzin, a pasażerowie w tym czasie mają zorganizowane wycieczki np. po Gdyni, Gdańsku lub na zamek w Malborku.

(łł)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska