Politycy Platformy Obywatelskiej chcą, by przed Trybunałem Stanu odpowiadali szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Posłowie PO i PSL zamierzają napisać od nowa ustawę o Trybunale Stanu. Politycy Platformy z Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej uważają, że podlegać jej powinni m.in. szefowie CBA, ABW, a także wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. To jednak wymaga zmian w konstytucji.

Czy PiS zgodzi się na zmiany? Jacek Bogucki z podkomisji przyznaje, że procedura stawiania przed Trybunałem Stanu jest zbyt długa i skomplikowana: W ciągu kilku kadencji nie udało się w Sejmie doprowadzić do końca żadnej ze spraw. Ale dlatego najpierw powinniśmy się zająć uporządkowaniem procedur, a nie zmianami w konstytucji. Jeśli instytucja Trybunału ma w ogóle pozostać - podkreśla.

Nad tym zastanawiają się konstytucjonaliści. TS jest martwą instytucją, więc po co mu dodawać podsądnych? Lepiej go zlikwidować i przenieść uprawnienia na inny organ, np. izbę odpowiedzialności konstytucyjnej przy Sądzie Najwyższym - powiedział "Rzeczpospolitej" profesor Piotr Winczorek.