ATS, ang. Applicant Tracking System można nazwać już absolutnie podstawowym narzędziem pracy współczesnego rekrutera. Co sprawia, że system do zarządzania rekrutacjami na stałe wpisał się na listę wyposażenia rekruterów? Dlaczego powinieneś zacząć z niego korzystać? Podpowiadamy!

Co to jest system rekrutacyjny ATS?

Ujmując najprościej i najbardziej obrazowo, system rekrutacji ATS jest wielofunkcyjnym portalem do zarządzania procesem rekrutacji pracowników i ich dokumentacją. Doskonałym przykładem systemów rekrutacyjnych jest Elevato Software. Umożliwia wygodne gromadzenie nadsyłanych aplikacji, ich katalogowanie i sprawne rozdzielanie zadań pomiędzy cały zespół rekrutacyjny.

Proces poszukiwania nowych pracowników w wersji standardowej można określić jednym słowem: "papierologia". Wiąże się z koniecznością:

●     przechowywania bieżących CV oraz listów motywacyjnych,

●     archiwizowania nieaktualnych aplikacji,

●     grupowania ich względem źródła, z którego pochodzą,

●     gromadzenia danych kontaktowych pracowników w osobnym pliku,

●     przygotowywania rozpiski rekrutacji

- i można wymieniać tak jeszcze długo. Lista zdaje się nie mieć końca, a dotyczy przecież nie jednej osoby, a co najmniej kilku. Rekruter prowadzący, rekruter towarzyszący, przyszły bezpośredni przełożony pracownika, kadrowi... mnóstwo osób, w których ręce musi trafić ten sam zestaw dokumentów.

System do rekrutacji pracowników sprawia, że te same czynności można wykonać kilkoma kliknięciami, a stos dokumentów znika z biurek wszystkich zainteresowanych.

Systemy rekrutacyjne - dlaczego warto z nich korzystać?

O zasadności użytkowania systemów ATS najlepiej świadczy ich funkcjonalność. Program do rekrutacji jak np. Elevato Software oferuje przede wszystkim:

●     Wygodne zarządzanie ogłoszeniami - ich projektowanie (w tym wersji graficznych), dodawanie, obserwowanie, przedłużanie i wyróżnianie z poziomu systemu ATS; na wszystkich witrynach ogłoszeniowych.

●     Zarządzanie całym procesem rekrutacyjnym z poziomu tablicy zadań - a więc możliwość przydzielenia zadań do odpowiednich osób, ewentualnej zmiany ich opiekuna, oznaczania statusu zadania i dodawania komentarzy.

●     Intuicyjna baza CV - wszystkie dokumenty kandydatów w wersji elektronicznej można przechowywać w jednym miejscu, odpowiednio pogrupowane. Cały zespół zyskuje możliwość dodawania komentarzy czy oceniania konkretnego kandydata.

●     Szablony wiadomości do kandydatów - graficzne, tekstowe albo graficzno-tekstowe szablony e-maili, wiadomości wysyłanych na portalach ogłoszeniowych czy SMS-ów. To spora automatyzacja komunikacji z kandydatami umożliwiająca między innymi grupową wysyłkę wiadomości UDW.

●     Wsparcie systemu rekomendacji pracowniczych - a więc łatwo dostępne informacje nt. polecenia danego pracownika przez osobę zatrudnioną.

●     Integracja systemu z zakładką kariera na stronie firmy i social-mediach - a więc jednoczesna publikacja ogłoszeń nie tylko na dedykowanych portalach, ale także stronach firmowych.

●     Kontrola wszystkich zaplanowanych spotkań z widoku kalendarza - czyli porządek i spokój o to, że żadne z umówionych rozmów nie będą się na siebie nakładać.

●     Filtrowanie aplikacji - zgodnie z najbardziej interesującymi w danej chwili wytycznymi.

●     Wstępna automatyczna selekcja CV - dzięki intuicyjnym formularzom aplikacyjnym.

●     Automatyczne generowanie raportów - wszystkie dane widoczne jak na dłoni w ciągu kilku sekund!

I wiele innych możliwości. Systemy ATS to ogromna oszczędność czasu... i zasobów ludzkich. Samo wstępne przeglądanie kilkudziesięciu czy kilkuset aplikacji albo zajmuje nawet kilka dni jednemu rekruterowi, albo czas kilku osób. Do tego dochodzi oczywiście cała reszta powtarzalnych, czasochłonnych zadań.

Warto przetestować za darmo system rekrutacyjny - i samemu przekonać się, jak duże mogą być jego możliwości.