Czterej pacjenci potrzebowali płuco-serca tylko w ciągu doby

Niedziela, 22 lutego 2015 (14:05)

W Małopolsce brakuje aparatów do ogrzewania pozaustrojowego osób w głębokiej hipotermii. W ciągu ostatniej doby lekarze przyjęli czterech takich pacjentach, a dysponują tylko dwoma aparatami. Kolejny wychłodzony pacjent miał być przetransportowany do Krakowa z okolic Krosna. Niestety zmarł, zanim na miejsce dotarł śmigłowiec.

Zaginęła dwójka turystów. TOPR publikuje zdjęcia

Ratownicy TOPR przez kilkanaście godzin szukali dwóch osób zaginionych w górach. Dwoje turystów z Małopolski w sobotę wieczorem miało dotrzeć przez Zawrat do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Niestety nie dotarli i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Mimo silnego wiatru na poszukiwania... czytaj więcej

W Centrum Leczenia Hipotermii w Krakowie lekarze walczą o życie kobiety wydobytej z lawiny w rejonie Wielkiej Świstówki w Tatrach.

Do drugiego aparatu podłączony został mężczyzna, którego w stanie głębokiego wyziębienia znaleziono na Podhalu. Dla kolejnego pacjenta już niestety nie było urządzenia do ogrzewania pozaustrojowego - mówi reporterowi RMF FM  koordynator Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej Sylweriusz Kosiński.

Specjalnym aparatem ogrzewany jest również mężczyzna, który został znaleziony w okolicach Nowego Targu z temperaturą 22 stopni C.

Z kolei pacjent, który został znaleziony w okolicach Krakowa jest leczony w jednym ze szpitali metodami tradycyjnymi. Został znaleziony w niedzielę rano niedaleko Krakowa prawdopodobnie po próbie samobójczej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Pałahicki