Minister obrony prosi sekretarza obrony USA, by polscy żołnierze w Afganistanie mogli dłużej używać amerykańskich wozów opancerzonych. Na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony NATO w Krakowie Bogdan Klich i Robert Gates rozmawiali o przyszłości misji afgańskiej.

Polscy żołnierze korzystają z 30 Cougarów tzw. MRAP-ów, czyli samochodów patrolowych, odpornych na podkładane przez talibów ładunki wybuchowe. Wozy są wypożyczone na razie do listopada – mówi minister Klich: Nie było między mną a sekretarzem Gates’em umowy co do tego, że my je po tym czasie wykupimy. Było też takie oczekiwanie, że już później, po listopadzie tego roku będziemy dysponować własnym sprzętem.

MRAP-ów nie mamy za co kupić, stąd prośba, by od listopada móc jeszcze korzystać z tych wypożyczonych. Robert Gates nie odpowiedział jeszcze na te prośby. Jak relacjonuje natomiast Bogdan Klich, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, ze zrozumieniem przyjął fakt, że Polska przez oszczędności nie zwiększy kontyngentu w Afganistanie.