"To rutynowa i zapowiadana kontrola" - tak Centralne Biuro Antykorupcyjne mówi o kontroli Urzędu Miasta w Szczecinie. Miała rozpocząć się już 1 marca, ale kontrolerzy nie pojawili się jeszcze w magistracie. Kontrola zakończy się w czerwcu.

Agenci mają sprawdzać m.in. prawidłowości rozliczeń wybranych imprez masowych, promocji i kampanii reklamowych. CBA ma także sprawdzić kwestie związane z dofinansowaniem klubu piłkarskiego Pogoń Szczecin.

CBA kontrolowała już szczeciński magistrat w 2006 r. Sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy przydziale i wykupie mieszkań komunalnych w latach 1999-2003. Wśród osób, które w tym okresie na preferencyjnych warunkach otrzymały mieszkanie, był także prezydent miasta Piotr Krzystek.

Według CBA miasto miało w związku z nieprawidłowościami stracić prawie 3 mln zł, m.in. dlatego, że sprzedawało mieszkania z dużą bonifikatą, o wiele taniej niż na wolnym rynku. Sprawa wyszła na jaw przed ostatnimi wyborami samorządowymi.

W efekcie po sądowej sprawie Krzystek w ub.r. oddał gminie blisko 150-metrowe mieszkanie, które otrzymał z listy tzw. niezbędnych dla miasta, gdy był jeszcze dyrektorem generalnym Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, a potem wykupił je ze znaczną bonifikatą.