Czy śluby udzielone przez urzędnika w Bytomiu okażą się nieważne? Tamtejszy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego został powołany na to stanowisko niezgodnie z prawem. O sprawie dowiedział się śląski wojewoda i napisał skargę do sądu administracyjnego. Teraz wszyscy czekają na odpowiedź.

Odpowiedzialność w tym przypadku spada na bytomskich radnych. To oni powołali szefa tamtejszego Urzędu Stanu Cywilnego. Zapomnieli jednak o tym, że powołanie kierownika USC powinno być poprzedzone konkursem na to stanowisko. Takiego konkursu tymczasem nie było.

Teraz wojewoda chce unieważnienia miejskiej uchwały. Jeśli sąd przyzna mu rację, może się okazać, że ważność strącą nie tylko śluby udzielane przez tego urzędnika, ale także podpisywane przez niego od lutego akty zgonu i urodzin. Na razie nie wiadomo, ile to może być dokumentów. O tym, że ta groźba jest realna świadczy przypadek z gminy Józefów na Lubelszczyźnie. Tam niewłaściwie wybrany kierownik urzędu udzielił jednego ślubu i po roku sąd orzekł, że ten ślub jest nieważny.