Ponad 570 razy interweniowali strażacy w związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu, które przeszły nad Polską. Bez prądu jest ponad 17 tysięcy odbiorców. Najwięcej w województwie łódzkim.

Najwięcej interwencji odnotowano w województwie łódzkim - tam strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z pogodą 190 razy. Druga pod tym względem była Opolszczyzna, gdzie strażacy interweniowali 159 razy. To najnowsze, poranne dane.

W miejscowości Rożnów w powiecie kluczborskim na Opolszczyźnie wiatr zerwał połać dachu o powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych - informują strażacy. Chodzi o trzykondygnacyjny budynek, w którym mieszkało dwanaście rodzin. Nikt nie został ranny.

O skutkach wtorkowych burz informował też wczoraj na Twitterze z-ca dyr. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. O godz. 21.00 bez prądu było 17 077 odbiorców (najwięcej w woj. łódzkim - 15 277) - napisał.


Łódzkie: Uszkodzone dachy, połamane drzewa, około 15 tys. odbiorców bez prądu

W Łódzkiem największe szkody wichura wyrządziła w powiecie wieluńskim, gdzie zgłoszono uszkodzenie 20 dachów - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi (WCZK).

W powiecie wieluńskim jest 20 przypadków uszkodzeń zadaszeń, ale nie wiem, jak poważne są to uszkodzenia. Może to być zerwana niewielka część, jak również większa powierzchnia. Nie ma jednak dachów, które nawałnica zerwała całkowicie. Zgłoszenia te dotyczą gmin Pątnów i Wierzchlas - powiedziała dyżurna operacyjna WCZK w Łodzi Natalia Włochińska.

Według danych sprzed godz. 22.00 w regionie łódzkim bez prądu było ok. 15 tys. odbiorców. To nie jest dużo, jak na ostrzeżenie drugiego stopnia. Najwięcej awarii zanotowano w powiatach piotrkowskim, bełchatowskim i zgierskim - podała Włochińska. Dodała, że nie otrzymała zgłoszeń o osobach poszkodowanych podczas burzy w Łódzkiem. 

Burze i silny wiatr na Mazowszu

Burze, którym towarzyszy silny wiatr, przechodziły m.in. przez Mazowsze.

Do godziny 22 na terenie województwa mazowieckiego odnotowaliśmy w związku z burzami 13 interwencji - przekazał rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. 11 interwencji dotyczyło usuwania skutków silnego wiatru - podkreślił.

Gwałtowna burza nad Warmią i Mazurami

Około 25 razy interweniowali strażacy usuwając skutki gwałtownej burzy, która przeszła nad Warmią i Mazurami

Niemal wszystkie interwencje dotyczyły Olsztyna, tylko pojedyncze były z powiatu nidzickiego i szczycieńskiego. W Sząbruku drzewo przewróciło się na drewniany domek letniskowy, uszkadzając dach. Mężczyzna, który był w tym czasie w środku, nie odniósł obrażeń.

Największe szkody wyrządziła trwająca kilka minut burza, która przeszła nad Olsztynem. Towarzyszył jej bardzo silny wiatr i ulewa.

Najbardziej ucierpiały okolice ul. Olimpijskiej i Żeglarskiej po ul. Dębową. Leży tam kilkadziesiąt drzew. Aktualnie trwa ich usuwanie - powiedział st. kpt. Karol Sadłowski z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

Na ul. Olimpijskiej drzewo spadło na trzy zaparkowane samochody. Z kolei na ul. Sielskiej przewrócone przez wiatr drzewo oparło się o dach domu jednorodzinnego.

Sprawdź, gdzie jest burza!

Aktualne ostrzeżenia IMGW

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.