Burze i silny wiatr. Strażacy interweniowali ponad 1300 razy

Poniedziałek, 3 maja (05:39)
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 maja (09:22)

Ponad 1300 razy interweniowali strażacy w całym kraju w związku z przechodzącymi nad Polską w niedzielę burzami i silnym wiatrem. Najwięcej wyjazdów zanotowano w województwie dolnośląskim i lubelskim. Według informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu pozostaje ponad 16 tys. odbiorców.

W związku z przechodzącym nad Polską frontem atmosferycznym odnotowano 1326 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów, opadów deszczu i przyborów wód.

Najwięcej interwencji przeprowadzono w województwach dolnośląskim - 175, lubelskim - 167 i mazowieckim - 149. Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Różnowo w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na samochód przewróciło się drzewo. Ranna została jedna osoba.

W niedzielę późnym wieczorem Państwowa Straż Pożarna informowała, że najwięcej, bo blisko 800 interwencji dotyczyło usuwania przewróconych drzew i połamanych gałęzi; ponad 360 miało związek z lokalnymi podtopieniami dróg i posesji. Strażacy otrzymali ponadto około 40 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej z nich, około 30, było na terenie woj. lubelskiego. 

Ekspert rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował na Twitterze, że bez prądu pozostaje 16606 odbiorców, najwięcej w województwie warmińsko-mazurskim - 7012, podlaskim - 5849, lubelskim - 1450 i podkarpackim - 1143.

"Wiosna wychodzi do nas bardzo powoli"

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska powiedziała w rozmowie z PAP, że po intensywnie deszczowym weekendzie dziś należy spodziewać się ochłodzenia. Na Suwalszczyźnie 3 maja będzie około 5 stopni, a na południu kraju około 11 stopni. Z uwagi na dużą wilgotność odczuwalna temperatura będzie niższa, w granicach ok. 5-7 stopni - podała.

Dziś wciąż będzie deszczowo, choć opady nie będą tak intensywne jak w niedzielę. Opady będą przelotne, na zachodzie kraju mogą wystąpić burze. Cały dzień będzie raczej pochmurny, z okresowymi przejaśnieniami - wyjaśniła Łapińska. Takie też będą kolejne dni. Wiosna w tym roku wychodzi do nas bardzo powoli. W tygodniu będzie od 10 do 15 stopni, będzie też padał przelotny deszcz - zapowiedziała.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Nycz

RMF/PAP