Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wręczył dziś nominacje nowym członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Do Rady powołani zostali: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller, przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.

W RBN zasiada też premier Donald Tusk, który jednak nie brał udziału w uroczystości i akt nominacji odbierze w innym terminie. W Radzie są również prezes PiS Jarosław Kaczyński i były minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, którzy nominowani byli jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Funkcję sekretarza RBN pełni kierujący Biurem Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Kaczyński: RBN powinna się dziś zająć tylko powodzią

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że powinno ono być poświęcone wyłącznie sytuacji powodziowej. Pierwsza sprawa, którą musimy się zająć, to jest pomoc dla tych, którzy już zostali poszkodowani i dla tych, którzy pewnie jeszcze zostaną - powiedział szef PiS dziennikarzom.

Dlatego właśnie - jak dodał - jest przekonany, że dzisiejsza Rada powinna być poświęcona tylko tej sprawie. Musimy się zastanowić co zrobić na przyszłość. Nie może być tak, żeby w Polsce było najmniej wody w Europie na głowę mieszkańca i jednocześnie ciągłe powodzie, często bardzo niszczące - powiedział Kaczyński.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, zapowiedział, że w czwartek Rada Bezpieczeństwa Narodowego zajmie się sytuacją powodziową i omówi propozycje zmian w prawie dotyczące m.in. uproszczenia wykupu gruntów pod inwestycje hydrologiczne. Komorowski dodał, że będzie także zachęcał partie polityczne do przekazania pomocy finansowej dla powodzian. PO postanowiła o przekazaniu na ten cel 250 tys. złotych.