Ogromny ból i strach o przyszłość - to codzienność pacjentów chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. W Polsce jest ich około 400 tysięcy. Terapia biologiczna to jedyna możliwość leczenia dla około 1,5 tysiąca z nich - pisze "Dziennik Polski".

Terapia ta polega na podawaniu nowoczesnych leków biologicznych w formie zastrzyków. Roczna kuracja może kosztować od 25 do 50 tys. zł. Leczenie miało rozpocząć się już w lipcu ubiegłego roku, ale brakowało odpowiednich dokumentów.

Rozporządzanie Ministerstwa Zdrowia ukazało się dopiero 15 stycznia 2010 r. W czwartek opublikowano zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programów terapeutycznych, jednak zdaniem ekspertów jest ono wadliwe - podkreśla "Dziennik Polski".

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekły proces zapalny, który obejmuje stawy krzyżowo-biodrowe, pierścienie i wiązadła kręgosłupa. Prowadzi on do stopniowego ich usztywnienia. Choroba występuje średnio u jednej na tysiąc osób. Zachorowalność mężczyzn jest trzykrotnie wyższa niż kobiet.

(RMF FM/PAP)