Biało w Zakopanem. Zagrożenie lawinowe w Tatrach

Wtorek, 14 maja 2019 (07:50)
Aktualizacja: Wtorek, 14 maja 2019 (09:09)

Po nocnych opadach w Zakopanem zalega kilka centymetrów śniegu i cały czas go przybywa. W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia. Zdjęcia z zaśnieżonego Zakopanego dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Według synoptyków, opady śniegu w Zakopanem mają występować z przerwami i ustaną we wtorek po południu. Choć niska temperatura w okolicach połowy maja, czyli w dni tzw. "zimnych ogrodników" jest naturalna, to tak duże opady śniegu nie zdarzają się często o tej porze.


Tatrzański Park Narodowy informuje na swojej stronie internetowej, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są typowo zimowe. Na szlakach zalega warstwa świeżego śniegu, a w partiach szczytowych jest go ponad metr. W górach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Opady śniegu i niski pułap chmur ograniczają widzialność i znacząco utrudniają orientację w terenie.

Biało nie tylko w Zakopanem


Na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy tez zdjęcia z innych miast na południu Polski, w których o poranku spadł śnieg. To fotografie m.in. z okolic Nowego Sącza, Zakopanego i Suchej Beskidzkiej. 

Na ulicach niektórych miast na południu Polski pojawiły się piaskarki, wydano też ostrzeżenia hydrologiczne, a na kilku małych rzekach poziom wody zbliża się do stanów ostrzegawczych.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Nycz

RMF/PAP