Dzisiaj największe prześladowania Kościoła nie pochodzą z zewnątrz, ale z grzechów, jakie są wewnątrz jego samego - powiedział Benedykt XVI. Papież określił jako "naprawdę przerażający" skandal pedofilski w Kościele. Mówił o tym podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu w drodze do Portugalii.

Zdaniem papieża obecne cierpienia Kościoła z powodu nadużyć wobec nieletnich to część cierpień, zapowiedzianych w trzeciej tajemnicy fatimskiej.

Nawiązując do jej treści papież stwierdził: Oprócz misji cierpienia papieża, które w pierwszej kolejności możemy odnieść do zamachu na Jana Pawła II, w orędziu fatimskim są wskazania dotyczące przyszłości Kościoła.

Jezus powiedział, że Kościół będzie cierpieć aż do skończenia świata i widzimy to dziś w sposób szczególny - mówił Benedykt XVI dziennikarzom.

Papież podkreślił, że Kościół musi udzielić odpowiedzi na orędzie fatimskie. W tym kontekście wymienił pokutę, modlitwę, akceptację, przebaczenie, ale także potrzebę sprawiedliwości, ponieważ przebaczenie nie zastępuje sprawiedliwości.

Konieczne jest według Benedykta XVI stałe nawrócenie i trzy cnoty teologiczne: wiara, nadzieja, miłość.