Amerykańska firma farmaceutyczna rozważa wprowadzenie na polski rynek pigułki antykoncepcyjnej, która eliminuje okres, informuje "Życie Warszawy". Posłowie PiS już protestują.

Pigułka antykoncepcyjna o nazwie Lybrel już w lipcu ma trafić do amerykańskich aptek. Producent leku, firma Wyeth Pharmaceuticals, rozważa wprowadzenie tabletki na polski rynek.

Tymczasem posłanka PiS Jolanta Szczypińska, wiceszefowa Sejmowej Komisji Zdrowia, zapowiada, że wystąpi do władz, by nie wydały na to zgody. Nie można pozbawiać kobiet ich kobiecości. Ten lek zakrawa o horror. Nie można pozwolić na to, by życie i zdrowie kobiet było zagrożone - mówi Szczypińska.

Replikuje jej Joanna Senyszyn. Kobiety będą sięgały po taką tabletkę nie dlatego, że chroni przed ciążą, ale z czystej wygody. Gdyby to mężczyźni mieli okres, to taka tabletka byłaby dostępna już sto lat temu - mówi posłanka SLD.

Szef Urzędu Rejestracji Leków Leszek Borkowski uważa, że protesty na nic się zdadzą. Jeśli dokumentacja będzie w porządku, to lek może trafić do aptek nawet za kilka miesięcy - zapowiada.