Będzie więcej senatorów? PiS jest za

Piątek, 5 października 2018 (17:00)

"Będziemy zabiegać o taką zmianę konstytucji, by w Polsce było nie 100, lecz 102 senatorów, w tym dwaj przedstawiciele Polonii" - zapowiedział w piątek w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W programie rozpoczętej w czwartek wizyty Karczewskiego w Mołdawii zaplanowano m.in. spotkania z miejscową Polonią.

Jeśli chodzi o głos dla Polonii, to w parlamencie Mołdawii są dwa miejsca dla diaspory i są one przeznaczone dla przedstawicieli wybranych przez środowiska obywateli Mołdawii zamieszkujących inne kraje - zauważył w rozmowie z dziennikarzami marszałek Senatu.

W Polsce chcemy zrobić to samo. I mogę powiedzieć, że mamy pomysł, który niebawem przekujemy w działania polityczne. Będziemy zabiegać o to, by zmieniono konstytucję tak, by w Polsce nie było 100, a 102 senatorów, z czego dwóch byłoby wybieranych poza granicami Polski i byliby przedstawicielami Polonii - dodał.

Jak podkreślił, "jedno miejsce to za mało". Chcemy, by było jedno miejsce dla Polonii na wschód i jedno na zachód od Polski. To byłby gest i dla Polonii, która wspierała Polskę, i gest wsparcia (dla niej). Myślę, że opozycja poprze ten pomysł i Sejm i Senat w 100 proc. zagłosuje za tą zmianą w konstytucji - powiedział Karczewski.

(nm)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska