Po interwencji dziennikarzy RMF FM posłowie chcą znowelizować ustawę o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Nasz reporter Roman Osica ujawnił kilka tygodni temu, że funkcjonariusze tych służb nie podlegają sądom w sprawach o wykroczenia.

Zdaniem posłów przepis ten za bardzo chroni pracowników ABW i AW. Dziennikarze RMF FM sprawą zajęli się na konkretnym przykładzie pani Alicji, która od dwóch lat nie może doczekać się odszkodowania za stłuczkę z udziałem pracownika ABW, ponieważ odpowiedzialny za ukaranie go szef, do dziś nie poinformował jej o winie swojego funkcjonariusza.

Rozwiązanie musi mieć charakter systemowy, bo gołym okiem widać, że ono chroni wszystkich funkcjonariuszy, bez względu na to, czy wykonują czynności tajne, czy są jak najbardziej jawni - mówi Janusz Zemke z sejmowej speckomisji. Na pewno nad tym się pochylimy - deklaruje z kolei Marek Biernacki, szef komisji administracji i spraw wewnętrznych, która niebawem zajmie się nowelizacją tej ustawy.

Chcemy zrobić tak, żeby ludzie służb specjalnych, którzy łamią prawo, nie mogli się chować pod płaszczykiem służb specjalnych. Podobne zdanie mają również posłowie PiS, więc należy sądzić, że przepis, który wyłącza wszystkich funkcjonariuszy ze zwykłej odpowiedzialności za wykroczenia, przestanie istnieć.