Od dzisiaj wchodzi w życie znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych, dzięki której rodzice chcący wyrobić dzieciom paszport, nie będą musieli zabierać swoich pociech do urzędu. Obecność taka będzie obowiązkowa jedynie, gdy rodzice zechcą wyrobić dziecku paszport biometryczny. Nowe przepisy dotyczą dzieci do piątego roku życia.

We Wrocławiu na razie nie ma specjalnych tablic informujących o nowych przepisach. Urzędnicy zapewniają natomiast, że przez telefon udzielają wyczerpujących informacji. Z takiej porady skorzystała już pani Agnieszka i dzisiaj przyszła do Wydziału Paszportowego bez dzieci. Jest łatwiej zwłaszcza dla tego, kto pracuje. Jak dzieci nie mają gdzie się bawić, to jest ciężko - mówi reporterce RMF FM Barbarze Zielińskiej.

Trzeba jednak pamiętać, że paszporty dla dzieci do piątego roku życia - zarówno te tymczasowe, jak i biometryczne - od dzisiaj ważne są tylko przez rok. Kolejna niekorzystna zmiana dotyczy dorosłych - dotychczas paszport można było wyrobić w dowolnym biurze w Polsce, a od dzisiaj wnioski paszportowe można składać tylko tam, gdzie jesteśmy zameldowani na stałe.