Barbara Nowacka: Najbogatsi powinni płacić 40 proc. podatku, najbiedniejsi zero

Środa, 7 października 2015 (11:27)

„System podatkowy dziś jest niesprawiedliwy. Trzeba przede wszystkim zmienić skalę podatkową wprowadzając podatek 0 proc. dla najuboższych. Następnie podatki aż do 40 proc. na osób najwięcej zarabiających” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka pytana przez słuchaczy o obniżenie podatków. Jej zdaniem w Polsce powinniśmy również wprowadzić podatek od transakcji. „Funkcjonuje w 11 państwach Europy, nie rozumiem dlaczego w Polsce nie może funkcjonować. Jego skuteczność wzrasta z liczbą państw, które w nim uczestniczą” – ocenia Nowacka. Dodaje, że „jest taka rzecz, która sprawi, że pieniądze w budżecie będą większe - to jest reforma sposobu zatrudnienia”. „Likwidacja umów śmieciowych sprawi, że podatki wtedy będą sensowniej odprowadzane” – uważa gość RMF FM.

Uchodźcy? Należy zrobić wszystko w ramach UE, NATO, żeby na Bliskim Wschodzie doprowadzić do rozwiązania konfliktu i do pokoju, żeby uchodźcy mogli tam wrócić – odpowiada Barbara Nowacka. Zdaniem liderki lewicy „ci, którzy doprowadzili do konfliktów na Bliskim Wschodzie powinni poczuć odpowiedzialność za zaprowadzenie tam pokoju”. Odpowiedzialność jest po stronie USA. My, jako Polska możemy pomagać nie tylko w sposób militarny, ale również dając pomoc medyczną. Nie chciałabym, żeby Polscy żołnierze ginęli po raz kolejny w wojnach – komentuje gość Kontrwywiadu.
 
Nowacka pytana przez słuchaczy o to, czy jest gotowa wstąpić do PO odpowiada: „Nie wybieram się do Platformy”. Nie po to tworzyłam Zjednoczoną Lewicę, żeby teraz zrezygnować z niej – dodaje. Zaznacza, że nie gra na siebie, tylko na Zjednoczoną Lewicę.
 
Gość RMF FM odpowiada również na pytania o wyjazdy młodych ludzi z Polski, religię w szkołach, składki ZUS i wyłączenie Warszawy z województwa Mazowieckiego.

Tak Barbara Nowacka odpowiada na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM.

(mpw)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska