Ast: Zaskarżyliśmy do TK przepis dot. jawności list poparcia kandydatów do KRS

Wtorek, 13 sierpnia 2019 (22:23)

Zaskarżyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego przepis dot. ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast. Dodał, że do skargi dołączono wniosek o zabezpieczanie "tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie podlegał wykonaniu".


Zaskarżony przez posłów PiS art. 11c ustawy o KRS stanowi, że zgłoszenia kandydatów do Rady marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników.

Zaskarżyliśmy art. 11c ustawy o KRS w tym sensie, że jeżeli jego rozumienie miałoby być takie, iż należy te załączniki (z nazwiskami osób popierających kandydatów do KRS - PAP) ujawnić, to nie jest to zgodne z konstytucją i intencją ustawodawcy - wyjaśnił Ast. Chcemy, żeby Trybunał potwierdził naszą wątpliwość - dodał.

Z informacji przekazanych przez Asta wynika, że wniosek do TK w tej sprawie został złożony w czwartek przez kilkudziesięciu posłów PiS. Zaskarżyliśmy przepisy do Trybunału z wnioskiem o zabezpieczenie tak, aby wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie nie podlegał wykonaniu - mówił Ast.

Chodzi o wyrok NSA z końca czerwca. Sąd ten orzekł wtedy, że kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Nycz

RMF/PAP