Niecodzienne znalezisko w okolicach świętokrzyskich Zagórzyc. Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wykopali piec do wypalania ceramiki. Piec jest wyjątkowy, bo zachował się w doskonałym stanie, a pochodzi aż z okresu wpływów rzymskich.

Archeolodzy podkreślają wielką wartość odkrytego obiektu. Odsłonięta do tej pory wysokość pieca to ponad 110 cm, ale nie jest to wysokość ostateczna, bo wciąż prowadzimy badania - mówi członek grupy badawczej, Marek Trojan. Można przyjąć, że ten piec jest praktycznie w całości zachowany - dodaje:

Prace trwają i prawdopodobnie w ciągu trzech dni uda się odsłonić całość znaleziska. Powinniśmy wyeksplorować do tego czasu wnętrze pieca - powiedział RMF FM Patryk Oczko:

Piec zachował się na uprawianym od lat polu. Zdaniem naukowców, może pochodzić z okresu od końca II wieku do przełomu IV i V wieku. Najprawdopodobniej służył do wypalania wysokiej jakości ceramiki stołowej. Został wydrążony w ziemi i od środka wyłożony gliną.

Archeolodzy, którzy odkopali wyjątkowy piec, prowadzą prace badawcze w ramach projektu "Ekspedycja Ponidzie". Wcześniej w okolicach Zagórzyc odkryto miedzy innymi osadę z wczesnego okresu wpływów rzymskich, warsztat bursztyniarski i średniowieczny złoty krzyżyk.