Antybohater filmu "Zabawa w chowanego" jednak nie udzieli w sobotę święceń kapłańskich

Piątek, 22 maja 2020 (11:48)
Aktualizacja: Piątek, 22 maja 2020 (19:29)

Biskup Edward Janiak jednak nie udzieli w sobotę święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Hierarcha był jednym z antybohaterów filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".


O święceniach można przeczytać na oficjalnej stronie kaliskiej katedry, w ogłoszeniach duszpasterskich.

"W sobotę o godz. 11 w naszej katedrze oraz w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim sześciu diakonów naszej diecezji otrzyma święcenia kapłańskie. Kandydatów do święceń, którzy dzisiaj rozpoczynają rekolekcje, polecamy modlitwie wiernych" - czytamy w ogłoszeniach, w których nie wspomniano, kto udzieli święceń kapłańskich.

Dziennikarze Onetu jako pierwsi ustalili, że w kaliskiej katedrze święceń udzielić miał biskup Edward Janiak, antybohater filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Wieczorem Biuro Delegatury KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przekazało informację, że zrobi to biskup kaliski senior Stanisław Napierała. 

Film "Zabawa w chowanego" to dzieło Tomasza i Marka Sekielskich. Opowiada on historię molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych kościoła katolickiego. W filmie przedstawiona jest też postać biskupa Edwarda Janiaka, który próbuje ukrywać i tuszować przypadki molestowania przez księdza Arkadiusza Hajdasza.

Po premierze filmu prymas Wojciech Polak o sprawie powiadomił Watykan. Zdaniem prymasa, każda wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach.

Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi - oświadczył duchowny.


 

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Joanna Potocka

Onet/ RMF FM