Amerykańskie obsługi Patriotów ćwiczą w Ustce

Czwartek, 6 października 2011 (16:16)

Praca w położeniu bojowym jest głównym elementem szkolenia amerykańskiej baterii rakiet Patriot, która od połowy września stacjonuje na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce w Pomorskiem.

Obecnie na poligonie ćwiczy bateria Charlie z 357 Brygady Artylerii Obrony Powietrznej z niemieckiego Kaiserslautern. Jest wyposażona w wyrzutnie najnowszej konfiguracji PAC-3., która korzysta z ok. 40 różnego typu pojazdów i przemieściła się do Polski koleją. Amerykanie przywieźli ze sobą bojowe pociski.

W ćwiczeniach uczestniczy 100 amerykańskich żołnierzy i 10 oficerów Polskich Sił Powietrznych. Jak powiedział dowódca amerykańskiej baterii kpt. Kevin Werry, Polacy są dobrymi studentami i szybko się uczą.

Trenująca w Ustce amerykańska jednostka jest 6 rotacją Patriotów w Polsce. Za kilka zmieni ją na poligonie kolejna bateria Patriotów, która będzie 7 rotacją tych wyrzutni. Amerykanie będą trenować w Ustce do połowy listopada.

Patrioty stacjonowały już na tym poliginie w marcu. Wówczas była to bateria Delta, która nie przywiozła ze sobą bojowych rakiet. Baterie amerykańskich Patriotów przyjeżdżają do Polski od 2010 roku. Stacjonowały w Morągu w województwie warmińsko-mazurskim, Toruniu i w Ustce.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP