Abp Jędraszewski o homoseksualistach: Zaprzeczenie godności własnego człowieczeństwa

Sobota, 16 października 2021 (15:57)

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie wypowiedział się na temat homoseksualistów. Według duchownego "zaprzeczają oni godności własnego człowieczeństwa".

Otwarcie roku akademickiego poprzedziła msza św. odprawiona w sanktuarium św. Jana Pawła II. Abp Marek Jędraszewski w homilii zaznaczył, że dziś "marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie". 

Jak można być człowiekiem w tym dzisiejszym tak zwanym postępowym świecie? W świecie, w którym człowiek ma żyć bez wiary "jakby Boga nie było", ma żyć wyrzekając się rozumu, w epoce ogłoszonej jako czas "post-prawdy", w epoce, w której pragnie budować się bardzo często sukces polityczny i poparcie społeczeństwa opierając swój program na fake newsach, a niekiedy wprost na ordynarnych kłamstwach - pytał abp Jędraszewski.

Duchowny podkreślił, że nic nie może upokarzać bardziej człowieka niż "jego niemoralne życie", wynikające z tego, że odwraca się od Boga. 

To z tego odwrócenia się od Boga, ludzie czynią to, czego czynić się nie godzi - mówił metropolita krakowski i przywołując słowa św. Pawła zwrócił uwagę na związki homoseksualne kobiet i mężczyzn, "którzy żyjąc właśnie tak zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa".

Abp Jędraszewski mówił, że ludzie odwracają się od Jezusa, a ich życie staje się "jednym wielkim ośmieszeniem własnego rozumu", bo - jak pisał papież w "Pamięci i tożsamości" - "odrzucono Boga jako Stwórcę i jako źródło stanowienia o tym, co dobre i co złe" i odrzucono "pojęcie natury ludzkiej".

Jako najważniejsze zadania dla społeczności UPJP II metropolita krakowski wskazał: 

  • pogłębianie wiary, 
  • upominanie się o godność ludzkiego rozumu, 
  • mądre wracanie do historii Polski i do zobowiązań, które na nas spoczywają, 
  • dialog ze światem.


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Katarzyna Wójcik