53 preparaty na nowej liście leków refundowanych

Czwartek, 1 listopada 2012 (10:50)

Leki stosowane w leczeniu raka gruczołu krokowego, astmy oraz medykamenty stosowane w terapii przeciwnowotworowej to nowe pozycje, które znalazły się na listopadowej liście leków refundowanych. To ostatnia aktualizacja listy w tym roku.

Do nowej listy leków refundowanych dopisano 53 preparaty. Na listę trafiły m.in. leki stosowane w leczeniu raka gruczołu krokowego, astmy. Dopisano leki stosowane w terapii przeciwnowotworowej finansowane dotychczas tylko w ramach lecznictwa zamkniętego w zakresie chemioterapii, zawierające substancje czynne: busulfan, chlorambucil, melphalan oraz tioguanina.

Na liście znalazły się także opatrunki dla pacjentów cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jedną z najważniejszych cech tych opatrunków jest specjalna warstwa mająca bezpośredni kontakt z raną i skórą ją otaczającą. Refundowane będą również dwie diety eliminacyjne stosowane w ciężkich postaciach alergii pokarmowych u dzieci.

Ceny 529 preparatów spadną, maksymalnie o 115 zł. 659 produktów będzie droższych, niektóre nawet o 250 zł.

Z listy, która obowiązuje od dziś, wypadło natomiast 11 preparatów. Na liście wciąż brakuje tańszych, długo działających plastrów dla chorych na alzheimera. Ci pacjenci muszą dopłacać prawie 300 złotych za opakowanie.

Od stycznia 2012 roku leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Paweł Świąder

Joanna Potocka

RMF FM/PAP