320. rocznica śmierci Króla Jana III Sobieskiego. Zapraszamy do Krakowa

Piątek, 17 czerwca 2016 (13:31)

"Gdyby każdy mieszkaniec Krakowa wpłacił na pomnik Króla Jana III Sobieskiego chociaż złotówkę, mielibyśmy już 700 tysięcy" - mówi w rozmowie z RMF FM Piotr Zapart z Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Aby projekt się udał, a odsłonięcie monumentu nastąpiło we wrześniu tego roku, potrzeba w ciągu miesiąca zebrać 400 tysięcy złotych.

Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu od kilku tygodni prowadzi zbiórkę funduszy na portalu Polak Potrafi. Do połowy czerwca udało się zebrać niewiele ponad 13 tysięcy.

Pierwsze dni były optymistyczne, ale teraz zastanawiamy się, co się stało - przyznaje Piotr Zapart. I zaraz dodaje, że gdyby każdy krakowianin wpłacił chociaż złotówkę, komitet miały już 700 tysięcy złotych. A że Jan III Sobieski na pomnik zasługuje, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. To on uratował Europę, która dzięki niemu zachowała swoją tożsamość - podkreśla Piotr Zapart.

Twórcą monumentu jest artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, autor wielu pomników na całym świecie.

Pomnik przedstawia Jana III Sobieskiego. Król z insygniami wodza naczelnego w ręku siedzi na koniu na czele szarżującej husarii. Pod jego kopytami znajduje się pokonana armia wezyra Kara Mustafy. Wysokość pomnika wynosi 3 metry, długość 7,5 metra. Odlany zostanie w brązie.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego będzie położony w centralnym miejscu Wzgórzu Kahlenberg, gdzie już stoi polski kościół św. Józefa. Monument znajdzie się zaledwie 50 metrów od świątyni.

***

W piątek w Krakowie odbędą się uroczystości związane z 320. rocznica śmierci Króla Jana III Sobieskiego. Rozpoczną się o 15:30 w Kościele Mariackim, następnie nastąpi uroczysty przemarsz na Wzgórze Wawelskie, gdzie o 17:30 zostanie odprawiona Msza Święta, a po niej zostaną złożone wieńce w Krypcie Królewskiej.

(MKam)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska